Chancen

Consultarea publica “Politica agricola a UE – evaluarea impactului asupra habitatelor, peisajelor si biodiversitatii“

Comisia Europeana a  deschis pâna la 22 octombrie a.c. consultarea publica “Politica agricola a UE – evaluarea impactului asupra habitatelor, peisajelor si biodiversitatii“.

Context:

Terenurile dedicate agriculturii si silviculturii acopera aproximativ trei sferturi din suprafata terestra a UE. Agricultura si silvicultura joaca un rol important în gestionarea resurselor naturale, fiind totodata puternic dependente de acestea. Practicile agricole si forestiere au un impact asupra calitatii solului, a calitatii si cantitatii apei, precum si asupra biodiversitatii.

Obiectivul prezentei consultari publice este obtinerea de informatii si feedback în ceea ce priveste impactul PAC asupra biodiversitatii, a solului si a apei. Rezultatele consultarii vor contribui la elaborarea unui viitor document de lucru al serviciilor Comisiei referitor la impactul PAC asupra resurselor naturale.

Cine poate participa la consultare : partile interesate relevante, în special reprezentantii sectorului agroalimentar si ai celui forestier (inclusiv fermieri, furnizori de factori de productie, prelucratori, comercianti cu amanuntul, etc.), precum si administratori, servicii de consiliere, ONG-uri si publicul larg.

Chestionarul poate fi completat în româna la adresa: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/evaluation_Natural_Resources_Survey2020?surveylanguage=ro

Contact direct pentru mai multe detalii despre aceasta consultare: AGRI-EVALUATION@ec.europa.eu

Sursa generala de informare: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/1950-Evaluation-of-the-impact-of-the-CAP-on-habitats-landscapes-and-biodiversity

Lista locurilor de munca vacante la data de 17.09.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 10.09.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00

Încep lucrările de restaurare și consolidare la Casa Tatovici- secția de științe ale naturii!

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor la obiectivul de investiții „Consolidare și restaurare secția de științe ale naturii și acvariu- Casa Tatovici”. Monumentul istoric va prinde viață în cadrul unui proiect derulat de Consiliul Județean, cu valoare totală a lucrărilor de proiectare și …