Nachrichten

Consiliul Județean Vrancea a alocat astăzi 1,5 milioane lei pentru Spitalul Județean ”Sf. Pantelimon” din Focșani

Consiliul Județean Vrancea a aprobat în cadrul ședinței ordinare a lunii septembrie mai multe hotărâri importante, inițiate de președintele Cătălin Toma.

Una dintre hotărâri vizează alocarea sumei de 1,5 milioane de lei pentru funcționarea Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon” din Focșani, pentru asigurarea cheltuielilor cu medicamente, materiale sanitare, echipamente de protecție și dezinfectanți.

În acest an, Consiliul Județean Vrancea a mai alocat Spitalului Județean un milion de lei, fapt care a făcut posibilă achiziționarea și punerea în funcțiune a stocatorului de oxigen pentru cele 50 de paturi din secția Boli Infecțioase, care, începând de astăzi, au instalații și prize de oxigen funcționale.

O altă hotărâre adoptată astăzi vizează solicitarea trecerii din domeniul public al Municipiului Focșani în domeniul public al Județului Vrancea a unei suprafețe de teren de 3412 mp, în vederea realizării unei căi de acces pentru proiectul de interes regional privind construcția noului Spital Județean din Focșani.

De asemenea, plenul Consiliului Județean a aprobat și nota conceptuală și tema de proiectare pentru obiectivul de investiții “Executarea rețelei de distribuție oxigen medical pentru 50 posturi la secția Pneumoftiziologie a Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon Focşani”. În prezent, administrația județeană are în derulare proiectul „Reabilitare energetică şi lucrări conexe ale Spitalului Judeţean de Urgenţă ”Sf. Pantelimon” Focsani, secţia de Pneumoftiziologie”, finanțat din fonduri europene în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020 (cu extensie până în anul 2023). Proiectul are ca obiectiv general creșterea eficienței energetice a clădirii Secţia Pneumoftiziologie prin derularea de lucrări de intervenție cu scopul termoizolării clădirii, modernizării instalației de preparare și distribuire a agentului termic și a apei menajere, instalarea sistemelor de climatizare, modernizarea instalației de iluminat, inclusiv utilizarea de surse regenerabile, precum și alte lucrări conexe.

În cadrul ședinței de astăzi a mai fost aprobată și rectificarea bugetelor proprii ale Județului Vrancea, prin care sunt asigurate salariile personalului din toate instituțiile subordonate CJ până la finalul anului.

Consilierii județeni au votat în unanimitate și pentru aprobarea documentației la faza Notă conceptuală și Temă de proiectare pentru obiectivul de investiții ,,Modernizare infrastructură rutieră de drum județean 204P dintre localitățile Gugești-Dragosloveni- Gura Caliței- Dealu Lung”, județul Vrancea.

Nu în utimul rând, a fost aprobată încheierea unui acord de parteneriat cu DGASPC Vrancea în vederea desfășurării proiectului ”InfoTech – dezvoltarea competențelor digitale ale copiilor instituționalizați din județul Vrancea”.