Notizie

Concursul “InfoEducație” și-a desemnat câștigătorii

Unul dintre cele mai longegive și populare concursuri de informatică din România, „InfoEducație”, care a avut loc în perioada 2-8 august 2019 în Tabăra Gălăciuc, județul Vrancea, și-a desemnat câștigătorii.

Elevii, concurenți din majoritatea județelor, au participat la etapa națională a concursului, ce a constant în realizarea a peste 130 de lucrări din domenii precum roboți, multimedia, software educațional, software utilitar, web, care au fost evaluate de un juriu select, format din profesori de liceu, profesori universitari și mai ales studenți “absolvenți” din edițiile anterioare ale concursului.

Remarcabilă a fost secțiunea Roboți, la care participanții și-au demonstrat aptitudinile, realizând case inteligente, mașinăria automată de făcut sucuri, cască pentru persoane cu dizabilități de vedere, roboți de identificat și de strâns gunoaie. De asemenea, o noutate a acestei ediții a fost participarea a 35 de elevi și profesori din Dubăsari și Soroca, Republica Moldova.

Consiliul Județean Vrancea a răsplătit câștigătorii acestui concurs cu premii în bani astfel: au fost oferite 10 mențiuni speciale pentru elevii din Republica Moldova și Ucraina (600 lei fiecare) și 5 mențiuni speciale pentru elevii din Vrancea (500 lei fiecare). De asemenea, au fost premiate cele mai originale lucrări, creații proprii ale concursului (600 lei fiecare) și cele mai bune punctaje la proba OPEN ale concursului (600 lei fiecare).

Concursul a avut drept scop testarea ingeniozității tinerilor și a fost dintotdeauna o rampă de lansare pentru mulți specialiști în IT&C.

Precizăm faptul că de anul viitor, concursul “InfoEducație” organizat în județul Vrancea  va deveni olimpiada! Consiliul Județean Vrancea va sprijini în continuare educația și  tinerii care doresc să învețe.

Vă așteptăm anul viitor!

Vrancea – Tărâmul în care istoria se contopește în legendă (VIDEO)
Concursul “InfoEducație” și-a desemnat câștigătorii !

Cel mai longeviv concurs de informatică aplicată din România, InfoEducație, și-a închis astăzi porțile pentru competiția din acest an. Cea de-a XXVII-ediție a prestigiosului concurs a avut loc, într-un mod inedit, în mediul online, unde tinerii geniali din România și-au întrecut ingeniozitatea în expunerea de lucrări originale pentru creație software. …
PROCES VERBAL  încheiat în data de 30.07.2020, ora 12:30 cu ocazia întrunirii comisiei în vederea preselecției operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masa lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, programata pentru data de 06.08.2020

PROCES VERBAL încheiat în data de 30.07.2020, ora 12:30 cu ocazia întrunirii comisiei în vederea preselecției operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masa lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, programata pentru data de 06.08.2020

Proces Verbal incheiat in data de 30.07.2020, ora 12:30 cu ocazia intrunirii comisiei in vederea preselectiei operatorilor economici inscrisi la licitatia/negocierea de masa lemnoasa pe picior, organizata de Consiliul Judetean Vrancea, programata pentru data de 06.08.2020