Nachrichten

Comunicat de presă

Consiliul Județean Vrancea găzduiește vineri, 21 septembrie 2018, la ora 14:00, în Sala Mare,  evenimentul „Informare acasă! Siguranță în lume!”, organizat de Ministerul pentru Românii de Pretutindeni, în parteneriat cu mai multe instituții publice, printre care și administrația publică județeană.

Campania națională, lansată în luna mai 2018 și aflată la cea de-a doua etapă, își propune să informeze cetățenii români asupra riscurilor la care se pot expune odată cu decizia de a căuta un loc de muncă sau un program de studii în străinătate, precum și dacă doresc să se stabilească în afara granițelor României.

La acest eveniment și-a anunțat prezența Secretarul de Stat al Ministerului Românii de Pretutindeni, domnul Veaceslav Șaramet.

La întâlnirea din județul Vrancea au fost invitați să participe primarii unităților administrativ-teritoriale, reprezentanți din cadrul Instituției Prefectului, precum și de la instituțiile deconcentrate din județ.

Proiectul „Informare acasă! Siguranță în lume!” se derulează în două etape: prima, destinată tinerilor, s-a desfășurat în lunile mai-iunie, iar a doua are loc în perioada septembrie-octombrie și este destinată persoanelor adulte. Campania se desfășoară la nivelul celor 41 de județe ale României.

19  septembrie 2018