Nachrichten

Comunicat de presa – 25.03.2020

Urmare a lipsei de informații din spațiul public privind apariția de cazuri de COVID-19 în județul Vrancea, Consiliul Județean Vrancea precizează că nu are competență de a gestiona situația îmbolnăvirilor, prin urmare nu este instituția abilitată să furnizeze informații legate de numărul persoanelor depistate pozitiv, de numărul de teste efectuate sau, la un moment dat, de decesele înregistrate în județul nostru.

Toate informațiile privind apariția unor cazuri de COVID-19 în Vrancea sunt gestionate de Instituția Prefectului și sunt furnizate doar prin intermediul Grupului de Comunicare Strategică.

Consiliul Județean Vrancea și restul autorităților locale fac doar informări legate de măsurile ce se pot lua pentru diminuarea răspândirii pandemiei de coronavirus, măsuri de ordine publică, detalii legate de achizițiionarea de materiale, echipamente de protecție și informații privitoare la amenajarea locurilor de carantină.

Deși Constituția României a reglementat ca o libertate fundamentală dreptul la informare și zeci de instituții au militat, de-a lungul timpului pentru acest drept, iată că în aceste momente dificile Grupul de Comunicare Strategică a ales cenzura, generând o stare de incertitudine în rândul vrâncenilor care, în cele din urmă, va duce la instaurarea panicii și nicidecum la prevenirea răspândirii COVID-19.

Consiliul Județean Vrancea este solidar cu mass-media locală care a semnat, zilele trecute, o petiție prin care solicită Instituției Prefectului transparență în cazul epidemiei de coronavirus. Doar uniți, doar împreună putem lupta cu această pandemie.

Convocarea consilierilor județeni ale căror mandate au fost validate în ședinta privind ceremonia de constituire a Consiliului Județean Vrancea, din data de 21 octombrie 2020, ora 10:30

Ordinul nr. 353 din 19.10.2020 privind convocarea consilierilor județeni ale căror mandate au fost validate în ședinta privind ceremonia de constituire a Consiliului Județean Vrancea
Încheierea Tribunalului Vrancea privind validarea mandatelor consilierilor județeni

Încheierea Tribunalului Vrancea privind validarea in funcția de Președinte al Consiliului Județean Vrancea a domnului Toma Cătălin Dumitru