Nachrichten

CJ a primit fonduri suplimentare pentru planurile urbanistice generale din 20 de localități din Vrancea

Consiliul Județean Vrancea a primit de la bugetul de stat, prin intermediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, suma de 1.363.702 lei pentru realizarea sau actualizarea planurilor urbanistice generale din 20 de localități (Focșani, Odobești, Biliești, Cîmpineanca, Cîmpuri, Cotești, Dumbrăveni, Dumitrești, Gologanu, Jariștea, Nistorești, Paltin, Poiana Cristei, Pufești, Răstoaca, Suraia, Tătăranu, Vînători, Vîrteșcoiu, Vizantea Livezi).

”În urma demersurilor pe care le-am făcut la nivel guvernamental, Consiliului Județean Vrancea i s-au alocat fonduri suplimentare pentru ”Programul privind elaborarea și/sau actualizarea planurilor urbanistice generale ale localităților și a regulamentelor locale de urbanism”. În calitate de președinte al Consiliului Județean Vrancea, mă preocupă dezvoltarea localităților și în ceea ce privește o mai bună organizare urbanistică la nivel local”, a afirmat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Planul Urbanistic General (PUG) se întocmește la nivel de municipiu, oraș, comună și vizează dezvoltarea omogenă a principalelor zone de interes public pe termen mediu și lung și include prevederi atât pentru suprafețele intravilane cât și pentru cele extravilane. PUG este absolut necesar în cazul unor investiții de interes sau de utilitate publică majoră (modernizarea infrastructurii rutiere, extinderea intravilanului și a infrastructurii de apă, canalizare și gaze naturale).

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană

La data de 13.06.2024 au fost declarate de către agenții economici 272 locuri de muncă vacante în județul Vrancea și 158 locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană. Pentru detalii suplimentare vă rugăm să accesați pagina www.anofm.ro sau la telefon 0237/224677, 0237/224678. (email: ajofm.vn@anofm.gov.ro, vrancea@anofm.gov.ro) Locuri de muncă