Chancen

Cerere de propuneri de proiecte pentru “ÎNFRĂȚIREA ORAȘELOR şi REȚELE DE ORAȘE”

Comisia Europeană a deschis recent cererea de propuneri de proiecte pentru 2022 a actualului program european CERV – Cetăţeni, Egalitate, Drepturi şi Valori – pentru finanțāri care au în vedere înfrāțiri de oraşe şi rețele de oraşe.

Titlul finanțāriiÎNFRĂȚIREA ORAȘELOR şi REȚELE DE ORAȘE (2 componente)

Bugetul total al cererii: 11.000.000 EUR

Componenta « Înfrāțirea oraşelor » are un bugetul disponibil de 4.500.000 EUR . Suma acordată/proiect: 30.000 EUR;

Componenta « Rețele de oraşe » are un bugetul disponibil de 6.500.000 EUR.

Cofinanţarea se face pe baza sumelor forfetare stabilite prin acordul de grant (DECIZIA CE din 26 martie 2021 prin care se autorizează utilizarea sumelor forfetare pentru acțiuni din cadrul Programului Cetățeni, Egalitate, Drepturi și Valori – 2021-2027).

Termenul-limită pentru depunerea aplicaţiilor24 martie  2022

Eligibilitate:

Solicitanții (beneficiarii și entitățile afiliate) trebuie:

– sā fie entitāți publice sau private,

– să fie un organism public sau o organizație non-profit: orașe/municipalități și/sau alte niveluri de autorități locale şi intermediare sau comitetele lor de înfrățire sau alte organizații non-profit care reprezintă autorități locale şi intermediare.

La momentul transmiterii actualei comunicări, pe platforma europeana “Funding and Tender Opportunities”, care reprezintă portalul oficial al finanţărilor CERV, sunt deja înscrise 7 propuneri de parteneriat din Austria, Italia, Republica Cehă şi Spania.

Viitorii beneficiari sunt încurajaţi să viziteze paginile web privind rezultatele proiectelor finanţate anterior prin programul “Europa pentru cetățeni”, programul “Drepturi, egalitate şj cetăţenie” (REC) și setul de instrumente “Daphne”.

Alte detalii sunt disponibile în fişa de prezentare a cererii care se regăseste în anexă.

Anexa – Cerere de proiecte 2022 – Infratirea oraselor si retele de orase_ programul Cetateni, Egalitate, Drepturi si Valori 2021-2027

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană