Nachrichten

Cătălin Toma anunță redeschiderea parțială a circulației pe DJ 205 E Vidra – Vizantea Livezi – Câmpuri

Președintele CJ Vrancea, Cătălin Toma, anunță redeschiderea parțială a circulației pe DJ 205 E Vidra – Vizantea Livezi – Câmpuri, cea mai mare investiție de infrastructură la nivel național pe un drum județean.
Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, s-a deplasat ieri pe DJ 205 E, tronsonul Vidra – Vizantea-Livezi, pentru a verifica progresul făcut de constructorul care are în lucru cei 19,2 kilometri aferenți proiectului de modernizare.
“Sectorul de drum Vidra – Vizantea se va redeschide circulației, cu avizul Inspectoratului Județean de Poliție, după ce porțiunile afectate de alunecările de teren vor fi aduse la stratul de binder în următoarele două săptămâni”, a precizat președintele CJ Vrancea.
Acesta a adăugat că lucrările nu sunt finalizate pe toți cei 19,2 kilometri, termenul din contract fiind noiembrie 2023. În ceea ce privește lucrările de consolidare pe tronsonul pe care au apărut probleme în primăvara acestui an, acestea urmează să se desfășoare conform unui nou grafic.
Lucrările de modernizare a drumului județean 205 E au început în luna octombrie a anului trecut. Conform proiectului, pe drumul județean Vidra – Vizantea Livezi – Câmpuri se fac lucrări de modernizare și consolidare, astfel: tronsoane de consolidare, terasamente, covor asfaltic, ziduri de sprijin, rigole și podețe, semnalizare rutieră și, de asemenea, vor fi realizate trei poduri.
Valoarea totală estimată a lucrărilor de execuție este de 20 milioane de euro, cea mai mare valoare de la nivel național prin Programul Național de Dezvoltare Locală.
Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană

La data de 13.06.2024 au fost declarate de către agenții economici 272 locuri de muncă vacante în județul Vrancea și 158 locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană. Pentru detalii suplimentare vă rugăm să accesați pagina www.anofm.ro sau la telefon 0237/224677, 0237/224678. (email: ajofm.vn@anofm.gov.ro, vrancea@anofm.gov.ro) Locuri de muncă