Nachrichten

Au început lucrările pentru extinderea sistemului de apă și canalizare în orașul Odobești

Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan, a participat astăzi, alături de primarul orașului Odobești, Daniel Nicolaș, directorul SC CUP SA, Gheorghe Vasilescu, reprezentanții constructorului și cetățeni, la inaugurarea lucrărilor de extindere a sistemului de apă și canalizare în orașul Odobești, care fac parte din proiectul regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” – etapa a II-a.

Lucrările care au demarat astăzi în cartierul ”Mihail Sturza” fac parte din contractul de lucrări CL 5 ”Reţele apă și canalizare în gruparea Odobești”, care deservește în total o populație de circa 18.000 de locuitori, din localitățile Odobești, Jariștea și Bolotești.

Astfel, la Odobești va avea loc extinderea stației de tratare a apei, va fi reabilitată rețeaua de apă (pe o lungime de 495 de metri) și va fi extinsă rețeaua de apă (pe o lungime de 4.701 metri), va fi reabilitat un rezervor de înmagazinare; va fi reabilitată rețeaua de canalizare (pe o lungime de 595 metri) și va fi extinsă rețeaua de canalizare (pe o lungime de 8.950 metri), va fi extinsă staţia de pompare ape uzate și vor fi extinse conductele de refulare (pe o lungime de 2.530 metri).

După inaugurarea lucrărilor, președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan, a declarat: ”Avem vocație de constructori, iar lucrurile bune nu se fac ușor. Este vorba despre primul program pe care îl accesează un județ în România în ceea ce privește extinderea rețelelor de apă și canalizare, în valoare de 248 de milioane de euro. Construim infrastructură privind calitatea vieții cetățenilor din județul Vrancea la standarde europene”.

Valoarea totală a contractului este de 47.935.333 lei (echivalentul a 10.420.724 euro), din care 85% reprezintă fonduri europene, 13% subvenții de la bugetul de stat și 2% contribuția de la bugetul local.

Antreprenor general al lucrărilor este SC Hidroconstrucția București, iar perioada de execuție a lucrărilor este de 24 luni + 36 luni perioada de garanție.

Proiectul regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” este finanțat în cadrul Programului Operaţional de Infrastructură Mare, perioada de implementare fiind de 4 ani, între 2018 – 2022.

6 septembrie 2018

Noul președinte al Consiliului Județean Vrancea, în vizită la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Măicănești

Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, respectând promisiunea de a-și petrece mandatul departe de birou pe cât posibil, a mers astăzi în vizită la Centrul școlar pentru educație incluzivă Măicănești. Nu a găsit directorul școlii, nici măcar telefonic, dar a întâlnit un colectiv unit, implicat, care își dorește cele mai …
Proces verbal încheiat cu ocazia sedinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea în data de 26.10.2020