Nachrichten

Astăzi au demarat lucrările de apă și canalizare în comuna Jariștea

Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan, a participat în comuna Jariștea, la începerea lucrărilor pentru extinderea conductei de aducțiune a apei, precum și a rețelei de canalizare, stațiilor de pompare ape uzate și conductelor de refulare.

Acest obiectiv de investiții face parte din contractul de lucrări CL5- ”Reţele apă și canalizare în gruparea Odobești”, care va deservi o populație de circa 18.000 de locuitori, din 3 localități: Odobești, Bolotești, Jariștea.

La sistemul de alimentare cu apă din Jariștea se va extinde conducta de aducțiune cu 4.985 metri. Totodată, la sistemul de canalizare vor fi realizate extinderi de 8.440 metri la rețeaua de canalizare, 1.982 la conductele de refulare și 2 buc la stațiile de pompare ape uzate.

„Aici, la Jariștea, încă din bugetul aprobat ultima oară am prins toate sumele necesare studiilor geografice, topografice, DALI și a tuturor documentațiilor necesare pentru reabilitarea și modernizarea drumului județean Bolotești- Scânteia-Jariștea-Releu. Să sperăm că în următorii 2 ani și acest drum pe lângă canalizare, stație de epurare și realibilitarea rețelei de alimentare cu apă, va deveni o realitate! Ba mai mult decât atât, Guvernul PSD a alocat comunei Jariștea sume consistente de bani, aproape 3.000.000 lei, pentru reabilitarea drumului comunal  DC 132. Eu mă bucur foarte mult pentru acest lucru și după cum se vede noi nu facem politcă cu banii bugetului, nu ne interesează culoarea politică a primarilor. Noi în egală măsură investim în infrastructura privind viața cetățenilor județului Vrancea!” a declarat domnul președinte, Marian Oprișan.

Valoarea contractului CL 5 este de 47.935.333 lei (echivalentul a 10.420.724 euro), finanţarea fiind asigurată în proporție de 85% din fonduri europene, prin Programul Operaţional Infrastructură Mare (POIM) 2014-2020, iar perioada de execuție a lucrărilor este de 24 luni + 36 luni perioada de garanție.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …