Nachrichten

Astăzi a avut loc conferința de presă a evenimentului „Mausolee pe bicicletă”

Consiliul Județean Vrancea este și în acest an partener al evenimentului velo ”Mausolee pe bicicletă”, eveniment care va avea loc sâmbătă, 14 septembrie 2019, pe traseul Drumului de Glorie al Armatei Române în Primul Război Mondial.

La conferința de presă de astăzi 12 septembrie 2019, din Piața Unirii din Focșani, la care au participat vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel- Mare, directorul Direcției de Cultură Vrancea, Traian Negulescu, inspectorul general al Inspectoratul Județean de Jandarmi Vrancea, colonelul Babiș Adrian și reprezentantul Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, a fost subliniată importanța acestui eveniment dedicat pasionaților de ciclism.

”Mausolee pe bicicletă” este organizat de către Direcția pentru Cultură Vrancea, în parteneriat cu administrația județeană, Muzeul Vrancei, Inspectoratul Județean de Jandarmi Vrancea și Inspectoratul Județean de Poliție Vrancea pentru a marca Zilele Europene ale Patrimoniului și are rolul de a promova mausoleele ridicate în județul Vrancea în memoria eroilor căzuţi pe câmpul de luptă din Primul Război Mondial.

Și cum în acest an se celebrează Anul Cărții în România, la cea de-a V-a ediţie a evenimentului ”Mausolee pe bicicletă”, fiecare participant va dona o carte la momentul plecării pe traseu, cărțile colectate urmând a fi oferite bibliotecilor din Răcoasa și Soveja.

La ediția 2019 a evenimentului și-au anunțat prezența 160 de cicliști din Vrancea, Brașov, Vaslui, Brăila, Galați, Slobozia, Bacău și Buzău, care vor parcurge traseul Mausoleul Eroilor din Municipiul Focșani- Mausoleul Eroilor Soveja- Mausoleul Eroilor Mărăști- Mausoleul Eroilor Mărășești.

Oferta locurilor de munca vacante, transmisă de către AJOFM, la data de 08.04.2021
Convocarea Consiliului Județean Vrancea în ședința ordinară în data de 16.04.2021, ora 10,00

Infrastructură energetică în orașe – Eveniment online organizat de Camera de Comerț Româno-Germană  19 – 23 aprilie 2021

Infrastructură energetică în orașe – Eveniment online organizat de Camera de Comerț Româno-Germană 19 – 23 aprilie 2021