Nachrichten

Ambasadorul Indoneziei a efectuat astăzi o vizită de lucru în Vrancea

Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Indoneziei, Excelența Sa, domnul Muhammad Amhar Azeth, a efectuat astăzi o vizită de lucru în Vrancea, împreună cu o delegație formată din mai mulți diplomați, printre care și fostul ambasador Dumitru Tănasă, parlamentari indonezieni și oameni de afaceri.

Delegația română a fost formată din președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, alături de prefectul județului Vrancea, Gheorghiță Berbece, viceprimarul municipiului Focșani, Ana-Maria Dimitriu, mai mulți oameni de afaceri vrânceni, printre care și Daniel Guzu, o gazdă excelentă la Domeniile Panciu.

”Scopul vizitei inițiată de secretarul de stat din Ministerul Dezvoltării, Neculai Tănase, a fost stabilirea unor noi oportunități de afaceri în mai multe domenii de activitate, între România și Indonezia. Am purtat discuții legate de posibilitățile de a face schimburi comerciale, în contextul relațiilor tradiționale dintre cele două țări. Ne dorim o colaborare de lungă durată cu partenerii de afaceri din Indonezia și, de ce nu, o posibilă implicare a lor și în Parcul Industrial Vrancea, pe care îl construim la Garoafa”, a declarat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.