Nachrichten

Adunarea Generală a Asociației Comunelor din România, găzduită de Consiliul Județean Vrancea

Consiliul Județean Vrancea a găzduit astăzi Adunarea Generală a Asociației Comunelor din România (ACoR), filiala Vrancea, la moment aniversar: 25 de ani de la înființare.
”Avem foarte multe proiecte de implementat în perioada următoare, vom semna împreună contracte de finanțare pentru dezvoltarea comunităților. Aveți încredere în Consiliul Județean Vrancea și în toate instituțiile pe care noi le reprezentăm, avem ușile deschise și aveți în noi un partener”, a afirmat Catalin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, în deschiderea lucrărilor.
Filiala Vrancea a ACoR, al cărei președinte este primarul Fănică Popa de la Bolotești, este una dintre cele mai active filiale din țară, pentru al treilea an consecutiv obținând primul loc pe țară.
ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …