Nachrichten

A început Concursul Naţional de Vinuri ”Bachus” 2019

Astăzi a demarat a X-a ediție a Concursului Naţional de Vinuri ”Bachus” 2019, eveniment prin intermediul căruia Consiliul Județean Vrancea urmărește promovarea vinurilor de calitate, antrenarea partenerilor din piaţa vinului într-o competiţie benefică în folosul consumatorului şi educarea publicului privind caracteristicile şi tipicitatea vinurilor româneşti şi din import comercializate în România.

Ediția din acest an este organizată cu sprijinul Asociației Degustătorilor Autorizați din România, al cărei președinte, Prof. Univ. Dr. Dan Boboc, este și președinte al juriului.

Cele 4 comisii ale juriului sunt formate din specialiști ADAR pe care îi unește pasiunea pentru vin:

• Comisia 1: președinte Arina Antoce, Gheorghe Crăciunescu, Cosmin Popescu, Otilia Neacsu, Cristian Tudor;
  • Comisia 2: președinte Petrică Badea, Livia Gârboiu, Marian Vasile, Ioan Danilescu, Ciprian Irimia;
  • Comisia 3: președinte Cătălin Păduraru, Constanța Vicol, Dorel Popa, Mihai Baniță, Nicolae Itu;
  • Comisia 4: președinte Diana Pavelescu, Liviu Grigorică, Delia Stătescu, Sorin Macoviciuc, Fernando Mihailescu.

La această ediție a concursului sunt  înscrise 302 probe de vin, de la 53 de companii viticole.

Cele mai apreciate vinuri albe, roşii şi băuturi spirtoase vor fi premiate cu Marea Medalie de AUR,  respectiv:

• Marea Medalie de AUR – pentru proba de vin alb cu cel mai mare punctaj obţinut (înscrierea unui număr de 10 de probe de vin la Concursul Mondial de Vinuri de la Bruxelles – organizat în perioada 1-3 mai 2020 la Brno, Republica Cehă)
  • Marea Medalie de AUR – pentru proba de vin roşu cu cel mai mare punctaj obţinut (înscrierea unui număr de 8 de probe de vin la Concursul Mondial de Vinuri de la Bruxelles – organizat în perioada 1-3 mai 2020 la Brno, Republica Cehă).
  • Marea Medalie de AUR – pentru proba de băuturi spirtoase, băuturi pe baza de vin, cu cel mai mare punctaj obţinut (înscrierea unui număr de 6 de probe de vin la Concursul Mondial de Vinuri de la Bruxelles – organizat în perioada 1-3 mai 2020 la Brno, Republica Cehă)

Participanții clasați pe primele trei locuri vor fi înscriși de Consiliul Județean Vrancea la Concursul Mondial de Vinuri de la Bruxelles, organizat în perioada 1-3 mai 2020 la Brno, Republica Cehă.

Concursul Naţional de Vinuri „Bachus” 2019 face parte din Festivalul Internaţional al Viei şi Vinului „Bachus” 2019, ajuns în acest an la ediția a XXVII-a, ce se desfășoară pe parcursul a patru zile, în perioada 3-6 octombrie 2019.

Biroul de Presă al Consiliului Judeţean Vrancea

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 24 aprilie 2024, ora 10.00

Ordinea de zi a şedinţei extraordinare a Consiliului Judeţean Vrancea din data de  24 aprilie 2024, ora 10.00
Parc tematic la Mausoleul Eroilor din Mărășești