Geschehen

9 martie: Ziua Deținuților Politici Anticomuniști din România

Consiliul Județean Vrancea a organizat astăzi, prin Muzeul Vrancei, în parteneriat cu Asociația Foștilor Deținuți Politici din România – Filiala Vrancea, un eveniment dedicat Zilei Deținuților Politici Anticomuniști din România și celor care din anul 1945 până în 1989 au suferit persecuțiile regimului comunist.

La evenimentul de la Galeriile de Artă din Focșani au participat numeroși elevi, care au aflat despre cele mai importante momente ale rezistenței anticomuniste din județul Vrancea: revoltele împotriva colectivizării ale țăranilor din Răstoaca, Vadu Roșca și Suraia, revolta din 1950, organizată în satele de munte ale Țării Vrancei, precum și luptele duse de rezistența anticomunistă din localitățile de pe Valea Râmnicului, dar și pe Valea Zăbrăuțiului și din zona orașului Panciu. De asemenea, a fost adusă în actualitate revolta monahilor de la Mănăstirea Sihastru din 1955 și persecuțiile regimului împotriva Bisericii, precum și  personalitatea primului președinte al Asociației Foștilor Deținuți Politici din România, Constantin Ticu Dumitrescu (1928-2008).

Managerul Muzeului Vrancei, Romeo Valentin Muscă, a vorbit despre proiectul unui memorial al rezistenței anticomuniste din Vrancea, pe care Consiliul Județean intenționează să-l amenajeze într-una din clădirile Muzeului Vrancei.

Nu în ultimul rând, în debutul întâlnirii, elevul Mihnea Grigoriu de la Colegiul Național „Unirea” din Focșani a primit o diplomă de recunoștință din partea Muzeului Vrancei pentru contribuția pe care a avut-o prin realizarea unui proiect de promovare turistică prin coduri QR a patrimoniul cultural al Secției de Etnografie din Crângul Petrești, cu sprijinul profesorului coordonator Emil Onea.

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană

La data de 13.06.2024 au fost declarate de către agenții economici 272 locuri de muncă vacante în județul Vrancea și 158 locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană. Pentru detalii suplimentare vă rugăm să accesați pagina www.anofm.ro sau la telefon 0237/224677, 0237/224678. (email: ajofm.vn@anofm.gov.ro, vrancea@anofm.gov.ro) Locuri de muncă