Nachrichten

Proiectele de hotărâre inițiate de președintele Cătălin Toma, adoptate în cadrul ședinței de astăzi

Consiliul Județean Vrancea s-a reunit astăzi în ședința ordinară a lunii septembrie, pentru a adopta 38 de proiecte de hotărâre inițiate de președintele Cătălin Toma.
Printre cele mai importante proiecte se numără: încheierea acordului de parteneriat cu Centrul Județean de Excelență Vrancea, înființarea Centrului Respiro Măicăneşti în structura Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea, cu o capacitate de 4 locuri și înființarea Centrului de Servicii de Recuperare Neuromotorie de Tip Ambulatoriu Odobeşti.
Mai multe proiecte de hotărâre vizează actualizarea devizelor generale și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivele de investiții:
➡ “Reabilitare/Amenajare spațiu Birou relații externe și dezvoltare regională, Municipiul Focșani, Județul Vrancea”
➡ „Reabilitare pod din beton armat pe DJ 204 N, peste pârâul Râmnic, comuna Nănești, km. 2+300, județul Vrancea”
➡ ”Lucrări noi de consolidare a amprizei drumului și a zonei de siguranță aferente obiectivului de investiții „Continuare de lucrări pentru modernizare DJ 205D, Valea Sării – Năruja – Paltin – Spulber – Nereju – Brădăcești, km 0+000 – km 34+000, L= 34 km”
➡ “Reabilitare energetică și lucrări conexe Centrul de zi de recuperare și reabilitare copii cu dizabilități, Corp C1, C2, C3, C4, str. Cuza Vodă, nr. 52, municipiul Focșani, județul Vrancea”
➡ ”Reabilitare pod din beton armat pe DJ 204D, peste râul Putna, în localitatea Vulturu, comuna Vulturu, km.24+400, județul Vrancea”
➡ ”Reabilitare energetică și lucrări conexe, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Vrancea, B-dul Gării nr.13, municipiul Focșani, Județul Vrancea”
➡ ”Modernizare și Dotarea Secției Ambulatoriu Pediatrie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Sf. Pantelimon Focșani”
➡ „Aprobarea documentației tehnico-economice (faza Studiu de Fezabilitate și Proiect Tehnic) și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții ”Amenajări exterioare și sistematizare verticală la secția Pneumoftiziologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon”.
Tot astăzi s-a aprobat și rectificarea bugetului Consiliului Județean şi a instituțiilor subordonate, pe anul 2022.
Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.