Nachrichten

2 milioane de lei pentru Spitalul Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon”

Astăzi a avut loc ședința ordinară a Consiliului Județean Vrancea, în sistem online, în cadrul căreia președintele Cătălin Toma a anunțat inițierea și, ulterior, adoptarea proiectului de hotărâre prin care s-a alocat suma de 2 milioane de lei (circa 400.000 de euro) pentru finanțarea Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon” din Focșani.

”Susținem, astfel, sistemul de sănătate din județ pentru că știm cu toții cât de importantă pentru societate este atenția pe care o dăm celor care-i îngrijesc pe bolnavi, mai ales în această perioadă complicată prin care trecem cu toții. Reamintesc faptul că în acest an am mai alocat 2,5 milioane de lei Spitalului Județean. Punem sănătatea vrâncenilor pe primul plan! Sunt lucruri concrete pe care le-am făcut pentru oameni deoarece am înțeles problemele cu care se confruntă atât spitalul, cât și pacienții. În calitate de președinte al CJ Vrancea, voi susține mereu sănătatea!”, a precizat Cătălin Toma.

Astfel, Consiliul Județean a direcționat către spital 4,5 milioane de lei în acest an, o sumă care a rezolvat numeroase probleme ale unității spitalicești.

Fondurile alocate astăzi sunt extrem de necesare în acest context pandemic, banii urmând a fi folosiți pentru achiziția de medicamente, materiale sanitare, materiale consumabile, servicii de întreținere, cheltuieli materiale, oxigen, plata transportului deșeurilor periculoase etc.

În luna septembrie, Consiliul Județean Vrancea a mai alocat suma de 1,5 milioane de lei pentru funcționarea Spitalului Județean de Urgență ”Sf. Pantelimon” din Focșani, pentru asigurarea cheltuielilor cu medicamente, materiale sanitare, echipamente de protecție și dezinfectanți.

Totodată, administrația județeană a direcționat către spital, în primul semestru al acestui an, un milion de lei, fapt care a făcut posibilă achiziționarea și punerea în funcțiune a stocatorului de oxigen pentru cele 50 de paturi din secția Boli Infecțioase.

Un alt proiect important adoptat a fost cel privind „Aprobarea documentației la faza Notă conceptuală şi Temă de proiectare pentru proiectul „Amplasare şi punere în funcţiune a 6 staţii de reîncărcare pentru vehicule electrice în judeţul Vrancea”, proiect care vizează dezvoltarea infrastructurii de alimentare a vehiculelor cu energie electrică în județul Vrancea.

În cadrul ședinței au participat 32 de consilieri județeni din 32 de consilieri județeni în funcție.

Ședința ordinară a CJ Vrancea a fost transmisă în direct și poate fi urmărită în integralitate pe pagina de Facebook a Consiliului Județean Vrancea.

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană

La data de 13.06.2024 au fost declarate de către agenții economici 272 locuri de muncă vacante în județul Vrancea și 158 locuri de muncă în țările din Uniunea Europeană. Pentru detalii suplimentare vă rugăm să accesați pagina www.anofm.ro sau la telefon 0237/224677, 0237/224678. (email: ajofm.vn@anofm.gov.ro, vrancea@anofm.gov.ro) Locuri de muncă