Notizie

160 de ani de la Unirea Principatelor Române celebrați în Focșani, Județul Vrancea

Consiliul Județean Vrancea organizează joi, 24 ianuarie 2019, ample manifestări menite să celebreze 160 de ani de la Unirea Principatelor Române.

Ca urmare a faptului că este vorba despre o ediție jubiliară, la care sunt estimați să participe peste 10.000 de români din zona de Sud-Est a României, Consiliul Județean Vrancea a gândit un program care se va derula pe tot parcursul zilei de 24 ianuarie.

Astfel, ziua va începe cu un simpozion dedicat acestui important moment din istoria modernă a României, organizat de către Muzeul Vrancei, instituție în subordinea Consiliului Județean Vrancea, după care va avea loc lansarea unei colecții filatelice realizată în parteneriat cu Romfilatelia.

Începând cu ora 15.00, în Piața Unirii din municipiul Focșani va avea loc o ceremonie militară care va cuprinde un exercițiu de Drill Team, după care artiștii Gheorghe Zamfir, Paula Seling, Veta Biriș, Nicolae Botgros, Nicolae Furdui Iancu vor susține un moment artistic de evocare a Unirii Principatelor Române. După tradiționala Horă a Unirii, evenimentele din Piața Unirii vor continua cu o paradă de tehnică militară.

De asemenea, pentru a marca împlinirea a 160 ani de la Unirea Principatelor Române, cotidianul România Liberă va realiza o ediție specială a ziarului.

Vă așteptăm să veniți în Vrancea, la Focșani să dam mâna cu mâna cei cu inima româna și-nvârtim hora fratiei pe pamântul României!

Informare privind finanțarea proiectelor culturale – apel de participare, sesiunea a II-a 2021

Vă informăm că Administrația Fondului Cultural Național (AFCN) anunță alocarea a 15 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor și programelor culturale în sesiunea II/2021. Pe baza resurselor existente în Fond, Consiliul AFCN a alocat 13 milioane de lei pentru finanțarea proiectelor culturale, organizate până la 15 noiembrie 2021 și 2 milioane …
Lista locurilor de munca vacante la data de 01.04.2021

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 01.04.2021, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, “ERASMUS”

Cerere de propuneri proiecte 2021 a programului european pentru educație, formare, tineret și sport, "ERASMUS", fiind recunoscut ca cel mai de succes program de finantare, bugetul sau fiind aproape dublat pentru perioada 2021-2027