Nachrichten

Comunicat de presa

Astăzi, la sediul Consiliului Județean Vrancea a fost semnat un nou contract de lucrări, cel de-al 7-lea din totalul de 10 contracte din cadrul proiectului regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” – etapa a II-a.

Este vorba despre contractul ”Rețele apă și canalizare în gruparea Panciu și UAT Mărășești”, care va deservi o populație de 20.260 de locuitori. Vor fi realizate lucrări la sistemele de alimentare cu apă și canalizare din orașele Panciu, Mărășești și comuna Străoane, după cum urmează:
1. La Panciu vor fi realizate lucrări la sistemul de alimentare cu apă, respectiv: reabilitări la reţeaua de apă pe o lungime de 2.227metri și extinderea rețelelor de  apă cu 5.237 metri. La sistemul de canalizare vor fi realizate lucrări de extindere a rețelei cu 5.014 metri.
2. La Mărășești  vor fi realizate lucrări la sistemul de alimentare cu apă, respectiv: va avea loc extinderea aducțiunii pe o lungime de 7.728 metri și va fi reabilitată reţeaua de apă pe o lungime de 6.063 metri. De asemenea, la sistemul de canalizare, va fi reabilitată rețeaua pe o lungime de 2.133 metri și va fi extinsă rețeaua de canalizare cu 1.837 metri.
3. În comuna Străoane vor fi realizate lucrări la sistemul de canalizare: va fi extinsă rețeaua cu 7.283 metri, vor avea loc lucrări de extindere la o staţie de pompare ape uzate și vor fi extinse conductele de refulare cu 5.251 metri.
Perioada de execuție a lucrărilor este de 20 luni + 36 luni perioada de garanție.
Valoarea contractului este de 30.255.022 lei (echivalentul a 6.577.178 euro), din care:
–  25.716.769 lei din fonduri europene
–  3.933.152 lei din fonduri de la bugetul de stat
–   605.100 lei din fonduri de la bugetele locale ale Consiliului Județean Vrancea și ale UAT-urilor
Aceste lucrări vor contribui la creșterea standardului de viață al locuitorilor, care vor beneficia de servicii îmbunătățite de alimentare cu apă și canalizare.
Valoarea totală a proiectului ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” – etapa a II-a este de  941 milioane de lei, respectiv 207 milioane de euro, 85% din această sumă fiind asigurată din fonduri europene, în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare. Acest proiect reprezintă una dintre cele mai mari investiții care se derulează în prezent în județul nostru, cu beneficii directe pentru cetățeni, fiind un exemplu la nivel național.

9 august 2018

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 29.01.2020, ora 14.00

Locuri de munca vacante in data de 16.01.2020

Consultati lista locurilor de munca din judetul Vrancea si comunitatea europeana, declarate vacante de catre agentii economici la data de 16.01.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Corespondența purtată intre Instituția Prefectului- Judetul Vrancea, Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului Focsani în legătură cu organizarea zilei de 24 ianuarie 2020

Pentru corecta informare a cetațenilor în legătură cu organizarea manifestărilor dedicate sărbătoririi Zilei Unirii Principatelor Române din data de 24 ianuarie 2020, vă prezentăm corespondența purtată între Instituția Prefectului- Judetul Vrancea, Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului Focsani. Adresa Instituția Prefectului- Judetul Vrancea Adresa Consiliul Județean Vrancea și Primăria municipiului …