Événements

”Zilele Satului Vrâncean”: 4 – 8 septembrie 2021, la Secția de Etnografie a Muzeului Vrancei din Crângul Petrești

Muzeul Vrancei, sub egida Consiliului Județean Vrancea, vă invită să participați la prima ediție a ”ZILELOR SATULUI VRÂNCEAN”, eveniment organizat în perioada 4 – 8 septembrie 2021, la Secția de Etnografie a Muzeului Vrancei din Crângul Petrești.

Manifestările vor debuta sâmbătă, 4 septembrie, de la ora 9.00, cu ”Îndeletniciri tradiționale”, eveniment desfășurat în parteneriat cu Centrul Cultural Vrancea, care cuprinde ateliere de țesături, de instrumente populare și de confecționat măști, sub îndrumarea creatorilor populari din Câmpuri, Bârsești, Soveja, Nereju, Negrilești și Spulber. De asemenea, va avea loc și un atelier de vopsit cu plante tinctoriale, coordonat de prof. Daniela Frumuşeanu de la Universitatea Naţională de Arte Bucureşti și de prof. Paulina Anastasiu, de la Universitatea Bucureşti.

Duminică, 5 septembrie, la ora 11.00, va fi prezentat un volum despre instalațiile hidraulice din Vrancea și despre cele aflate la Secția de Etnografie, autor Jan  Pavel, ”Studii de etnografie și artă populară” (Ed. Salonul literar, Odobești, 2020). În aceeași zi, la Muzeul Memorial „Alexandru Vlahuţă” din Dragosloveni va fi organizat un ”Memento Alexandru Vlahuță (1858-1919)”, cu ocazia zilei de naștere a poetului și o masă rotundă, având ca subiect Salonul literar de la Dragosloveni.

Luni și marți (6-7 septembrie), între orele 9.00-16.00 sunt „Porți deschise” la Secția de Etnografie din Crângul Petreşti. Muzeografii vor primi vizitatorii cu informații insolite despre casele tradiționale și daruri simbolice din partea Muzeului.

Miercuri, 8 septembrie, între orele 11.00 – 15.00, va avea loc ”Elogiu Satului  Vrâncean”, eveniment de promovare a tradițiilor și culturii populare din Județul Vrancea, cu participarea administrațiilor locale, a ansamblurilor, artiştilor și creatorilor populari din cele 24 de comune care au case tradiționale și instalaţii tehnice la Muzeul Satului Vrâncean.

Vă așteptăm!

Lucrări de reabilitare finalizate la corpurile de clădire de pe str. Cuza Voda nr. 56 din Focșani

O altă investiție derulată de Consiliul Județean Vrancea, finanțată din fonduri europene, este la final. Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel-Mare, a făcut astăzi o vizită pe teren la clădirile proaspăt reabilitate de pe str. Cuza Voda nr. 56, unde au funcționat serviciile publice de pașapoarte, evidența populației, înmatriculări și …
Ședinţa ordinară a Consiliului Judeţean Vrancea din data de 28 martie 2024