Nouvelles

Vrânceni în audiență la președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Dumitru Toma, a avut astăzi o nouă zi de audiențe, oameni din Focșani, Adjud, Odobești, Reghiu, Corbița, Cotești, Vânători și Nereju dorind să-i transmită șefului administrației județene problemele cu care se confruntă.

Președintele Toma le-a ascultat și preluat solicitările și le-a transmis că va face tot ceea ce îi stă în putință pentru rezolvarea dificultăților cu care aceștia se confruntă. Discuțiile au vizat diverse probleme legate de: drepturile persoanelor cu handicap și a însoțitorilor acestora, solicitări de locuri de muncă, probleme legate de utilități apă-canalizare, o solicitare de sprijin pentru casă sau teren, respectarea graficului de transport județean etc.

Din 21 octombrie a. c., dată la care a depus jurământul, președintele CJ Vrancea a primit în audiență peste 350 de persoane.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …