Nouvelles

Un nou șantier! Asfaltăm DJ 205N Jariștea-Scânteia

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, alături de vicepreședintele Ionel Cel-Mare, de primarul comunei Jariștea, Marius Ciprian Grama și de reprezentanții constructorului, a fost pe teren astăzi, în satul Scânteia, unde a început asfaltarea primului tronson de 1,8 kilometri din drumul județean 205 N (sector intersecție  DJ 205 B – Jariștea – Scânteia).

Modernizarea DJ 205 N, pe întreaga lungime de 7,2 kilometri, de la Scânteia până la intrarea în Jariștea, va fi finalizată anul viitor. Conform proiectului, drumul va fi balastat și asfaltat cu două straturi, va avea rigole carosabile și trotuare. În cadrul acestui proiect vor fi reabilitate și două poduri, la Poiana Părului – Jariștea și la Valea lui Ilie – Scânteia.

”Suntem pe un nou șantier început de Consiliul Județean Vrancea în acest an, la faza de așternere a primului strat de binder. Este o veste extrem de bună pentru locuitorii din satul Scânteia, care așteaptă de foarte mulți ani modernizarea drumului, care va conduce și la dezvoltarea acestei zone viticole. Vrancea are viitor și putem dezvolta Vrancea prin tot ceea ce facem!”, a transmis de la fața locului președintele Cătălin Toma.

Valoarea totală a investiției este de 25 milioane de lei, din bugetul local al județului Vrancea.

Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Lire plus
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Lire plus
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.