Nouvelles

Testare gratuită pentru hepatită, în județul Vrancea

Medicii din județul Vrancea au participat astăzi, în sala de ședințe a Consiliului Județean, la conferința de lansare a campaniei de informare, educare și conștientizare ”LIVE(RO)2-EST” în județul Vrancea – ”Împreună oprim hepatita. Hai la doctor! Te poți testa GRATUIT de hepatita B și C”.
Proiectul este implementat de Universitatea de Medicină și Farmacie ”Grigore T. Popa” din Iași, alături de Asociația Română Anti-Sida și Spitalul Clinic Județean de Urgență ”Sf. Spiridon” Iași, cu sprijinul Consiliului Județean Vrancea, la nivelul județului nostru.
”Vă asigurăm de toată deschiderea noastră în ceea ce privește acest început de parteneriat, care va aduce un plus în ceea ce privește sănătatea în județul nostru. Sunt convins că astfel de acțiuni sunt binevenite, ele ar trebui să fie din ce în ce mai dese, și medicii de familie să intre in acest exercițiu, de a identifica și trata pacienții pe care dumneavoastră îi vizați. În ceea ce privește partea medicală, trebuie să ne implicăm mai mult și, așa cum știți, cel mai important proiect pe care îl avem în domeniul sănătății este construirea unui nou spital județean în Vrancea”, a spus Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, în debutul întâlnirii moderată de managerul de proiect prof.univ.dr Anca Trifan, de la Universitatea de Medicină şi Farmacie ”Gr. T. Popa” din Iași.
Proiectul este finanțat din fonduri europene, în cadrul Programului regional integrat de prevenire, depistare precoce (screening), diagnostic și direcționare către tratament al pacienților cu boli hepatice cronice secundare infecțiilor virale cu virusuri hepatice B/D și C din regiunile Nord-Est și Sud-Est – LIVE(RO)2 – EST – POCU.
Mai multe despre campania de testare gratuită și medicii vrânceni afiliați proiectului găsiți pe https://livero2-est.umfiasi.ro/
Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Lire plus