Événements

Târg de Mărţișor, la Sala Balada din Focșani, între 26 februarie – 1 martie 2021

Vă invităm vineri, 26 februarie 2021, începând cu ora 9.00, pe esplanada Sălii Balada din Focșani, la cea de-a XII-a ediţie a Târgului de Mărţișor, care se va desfășura între 26 februarie – 1 martie 2021.

Vor participa meșteri populari din Soveja, Nereju, Jitia, producători tradiţionali de produse apicole din Vânători, Mândreşti, Mărășești, de produse culinare tradiţionale din Reghiu, precum și producători handmade de mărțișoare.

Târgul Mărțișorului, care promovează meșteșugul tradițional al fabricării mărțișoarelor, este organizat de Centrul Cultural Vrancea, sub egida Consiliului Județean Vrancea, în parteneriat cu Ansamblul Folcloric Profesionist ”Ţara Vrancei”.

Vă așteptăm cu drag să alegeți un mărțișor autentic, realizat cu drag și migală de producători vrânceni!

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …