Événements

Târgul de Carte de la Focşani, ediţia a XIV-a

Consiliul Judeţean Vrancea și Biblioteca Judeţeană „Duiliu Zamfirescu” Vrancea, organizează cea de-a XIV-a ediţie a Târgului de Carte de la Focşani, dedicată „Anului Cărții” în România. Manifestările Târgului de Carte vor avea loc în perioada 31 octombrie – 3 noiembrie, la Sala Balada a Ansamblului Folcloric „Ţara Vrancei”. Deschiderea Târgului de Carte va avea loc joi, 31 octombrie, la ora 10.30.

Târgul de carte va cuprinde momente de suflet dedicate celebrării cărţii şi lecturii, întâlniri cu scriitorii, vernisări de expoziţii, lansări şi prezentări de carte, ateliere pentru părinţi şi copii, ateliere interactive de lectură, întâlniri cu nume sonore ale culturii naţionale şi locale, toate având ca punct de referinţă lectura şi lumea cărţilor.
La această ediţie a Târgului de carte de la Focşani vor participa edituri locale şi naţionale, cunoscute publicului, ce vor pune la dispoziţia comunităţii noutăţile editoriale ale acestui an, la preţuri promoţionale, între care: Art, Litera, Humanitas, Niculescu, Tritonic, Arco Iris, Diana Press – Proema, Saeculum I.O., Salonul Literar, Terra şi Cuvîntul .
Între invitaţii de onoare ai Târgului se numără Prințul Mihai Ghyka, descendent al domnitorului Grigore Ghica şi renumitul scriitor Igor Bergler.

Partenerii Bibliotecii Judeţene în cadrul Târgului de carte, ediţia a XVI-a, sunt: Ansamblul Folcloric „Țara Vrancei”, Casa de Cultură „Constantin C. Giurescu” Odobești, Ateneul Popular „Maior Gheorghe Pastia”, Muzeul Vrancei şi Liceul Teoretic „Duiliu Zamfirescu” Odobești.

PROGRAMUL TARGULUI DE CARTE

Vă aşteptăm să vă bucuraţi de magia lecturii şi a cărţii!

Lista locurilor de munca vacante la data de 18.02.2021

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 18.02.2021, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Lire plus
Cătălin Toma, președintele CJ Vrancea: ”Vom face toate demersurile pentru ca peste 2-3 ani să putem vizita Casa Memorială Duiliu Zamfirescu”

Unul dintre moștenitorii celebrului scriitor și om politic Duiliu Zamfirescu, strănepotul său, Nicolas Duiliu Zamfirescu, a fost prezent astăzi la Focșani, unde a avut o întâlnire cu președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma. Reprezentant al tuturor moștenitorilor, Nicolas Duiliu Zamfirescu a venit de la Paris pentru a pune la punct, …
Lire plus