Nouvelles

Sovejenii vor beneficia de apă de calitate 24 din 24 de ore!

Astăzi, 15 octombrie, a început execuția captării celei de-a doua surse de alimentare cu apă în comuna Soveja, lucrare ce va fi finalizată în cursul anului 2020.

Vor fi realizate extinderi la sursa de apă și stația de pompare cu un dren în lungime de cca. 500 m și o stație de pompare pentru captarea apei. De asemenea, va fi inființată o conductă de aducțiune, în lungime de cca. 3.262 m și înființarea unor branșamente la rețeaua existentă de alimentare cu apă, ceea ce le va permite sovejenilor să aibă apă de calitate și în permanență.

Valoarea investiției este de aprox. 9 milioane lei (aprox. 2 milioane euro) iar antreprenorul general al lucrărilor este S.C. HIDROCONSTRUCTIA S.A Bucuresti.

Investiția va aduce beneficii comunității locale nu doar din punct de vedere personal al fiecărui cetățean, ci și ca perspectivă de dezvoltare locală.

Lucrările fac parte din proiectul regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” – etapa a II-a, din contractul de lucrări “ VN-CL-08 Înființare sistem de alimentare cu apă și canalizare în Lepșa Greșu UAT Tulnici;  Stație de epurare Gugești; Înființare sistem apă în Sihlea, UAT Sihlea si completare sursa în Soveja”, contract care deservește în total o populație de circa 2.100 locuitori.

Lista locurilor de munca vacante la data de 01.07.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 18.06.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI
Lire plus
Yuste Foundation ofera 200 de granturi pentru cursurile online ale « Campus Yuste »!!!

Academia europeana si ibero-americana a Fundatiei spaniole Yuste (regiunea Extremadura) ofera 200 de subventii pentru finantarea taxei de formare universitara pentru patru cursuri ale programului online Campus Yuste, care vor avea loc în septembrie si octombrie a.c. si sunt incluse în cea de-a XXI-a editie internationala de vara-toamna a cursurilor Universitatii din …
Lista locurilor de munca vacante la data de 25.06.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 25.06.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click  ... AICI