S-a dat startul Festivalului Internațional al Viei și Vinului ”Bachus” 2019

În această seară, sa deschis oficial cea de a XXVII-a ediție a Festivalul Internațional al Viei și Vinului ”Bachus” 2019, în care Vrancea devine vreme de 4 zile capitala Viei și Vinului.

Parada liceenilor și școlilor profesionale a redat mirajul toamnei şi specificul vini-viticol vrâncean, prin frumuseţea și originalitatea costumelor, prin reprezentări grafice și verbale. Elevii care au animat atmosfera au fost de la Colegiul Naţional Al. I. Cuza Focşani, Colegiul Național Emil Botta Adjud, Colegiul Naţional Pedagogic Spiru Haret Focșani, Colegiul Tehnic Edmond Nicolau Focșani, Liceul de Agricultură şi Industrie Alimentară Odobeşti, Colegiul Tehnic Ion Mincu Focșani, Colegiul Economic Mihail Kogălniceanu Focşani, Colegiul Tehnic Auto Traian Vuia Focșani, Liceul Simion Mehedinți Vidra, Liceul cu Program Sportiv Focșani, Liceul de Artă Gheorghe Tattarescu  Focşani, Liceul Tehnologic Al. I. Cuza Panciu, Liceul Tehnologic G. G. Longinescu Focşani, Liceul Teoretic Duiliu Zamfirescu Odobești, Liceul Teoretic Grigore Gheba Dumitreşti, Școala Postliceală Hippocrate Focșani, Şcoala Postliceală Ana Aslan Focșani, Liceul Tehnologic Eremia Grigorescu Mărăşeşti, Colegiul Tehnic Valeriu D. Cotea Focşani.

Vă așteptăm și în următoarele zile, în Piata Unirii din Focşani, la Târgul Naţional al Meşterilor Populari și la programul artistic susținut de artiști de renume ai scenei românești.

De asemenea, sâmbătă, 5 octombrie 2019, între orele 11.00 – 19.00, vă invităm la Muzeul Satului Vrâncean din Crângul Petrești, să vă bucurați de vinuri și bucate tradiționale, fabricate exclusiv în Vrancea, pline de arome și culoare, să admirați standurile expuse printre casele tradiționale românești, într-o atmosferă de muzică folclorică. Meșteri populari vă vor atrage în ateliere de meșteșuguri ce îşi propun transmiterea, promovarea şi punerea în valoare a culturii tradiţionale (instrumente populare, măști, sculptură, țesături, buciume, rudărit, costume populare).

Vino si tu !