Nouvelles

Rectificarea bugetelor proprii ale Județului Vrancea a fost aprobată

Consilierii județeni au fost convocați astăzi într-o ședință extraordinară de către președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, pentru aprobarea în regim de urgență a trei proiecte de hotărâri privind:

1. „Aprobarea rectificării bugetelor proprii ale Județului Vrancea pentru finanțarea Unității Administrativ Teritoriale Județul Vrancea și a instituțiilor publice de sub autoritatea Consiliului Județean Vrancea, pe anul 2021”
  2. „Aprobarea taxei de scolarizare, a taxei pentru cursurile din perioada vacantelor scolare si a taxei pentru semestrul pregatitor pentru anul şcolar 2021-2022 la Şcoala Populara de Arta din cadrul Centrului Cultural Vrancea”
  3. ,,Modificarea anexei 21- Lista unor activitati finantate din capitolul 54.2A.50- “Alte servicii publice generale” la Hotararea Consiliului Județean Vrancea nr. 184/16.08.2021, in anul 2021 ”

Urgența convocării a fost dată de necesitatea modificării Programului privind necesarul de fonduri pentru activitățile de întreținere și modernizare a drumurilor județene 204 P, 205E, 205H, 205P și 205D întrucât trebuie achiziționate și elaborate de către prestatori documentațiile tehnice aferente acestora, astfel încât să poată fi depuse la M.D.L.P.A. în vederea asigurării finanțării în cadrul Programului Național de Investiții “Anghel Saligny”.

Urgența înscrierii acestor proiecte pe ordinea de zi, este dată de începerea noului an școlar pentru care trebuie aprobate taxele de școlarizare la Școala Populară de Arte și de organizarea Festivalului Internațional al Viei și Vinului Vrancea – Bachus în perioada 22-24 octombrie 2021.

În cadrul ședinței de astăzi, desfășurată în sistem online, au fost prezenți 30 de consilieri județeni din 31 în funcție. Toate cele trei proiecte de hotărâri au fost adoptate.

Ședința extraordinară a Consiliului Județean Vrancea a fost transmisă în direct pe internet și poate fi urmărită în integralitate pe pagina de facebook a Consiliului Județean Vrancea.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Lire plus
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00