Nouvelles

Președintele Cătălin Toma, în vizită pe teren la Dumbrăveni, unde s-a asfaltat un tronson din DJ 204P, în legătură cu E85

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a inspectat astăzi lucrările de asfaltare a unui tronson extrem de important din drumul județean 204P (Gugeşti – Dragosloveni – Gura Caliţei – Dealu Lung –Tinoasa – Poeniţa – Dumitreşti) de pe raza comunei Dumbrăveni, de la punctul ”Andrei” până la intersecția cu DN 2 – E 85, alături de vicepreședintele Ionel Cel-Mare și primarul comunei Dumbrăveni, Valentin Tîlvăr.

”Mă bucur că am reușit într-un timp scurt, cu voință și determinare, să turnăm  covor asfaltic o porțiune de drum foarte tranzitată de șoferii din Dumbrăveni și din Gura Caliței și să redăm circulației acest tronson în condiții foarte bune”, a afirmat Cătălin Toma.

Finanțarea pentru această reabilitare este asigurată din bugetul propriu al Consiliului Județean, iar precedenta asfaltare a avut loc în urmă cu 20 de ani.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …