Nouvelles

Președintele Marian Oprișan a semnat contractul de finanțare pentru „Reabilitare energetică și lucrări conexe la corpurile C5, C6 și C7, str. Cuza Vodă nr. 56”

Consiliul Județean Vrancea va reabilita în următorii ani încă o clădire din municipiul Focșani, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene.

Președintele Consiliului Județean Vrancea, domnul Marian Oprișan, a semnat astăzi, 18 aprilie 2019, contractul de finanțare pentru proiectul intitulat „Reabilitare energetică și lucrări conexe la corpurile C5, C6 și C7, str. Cuza Vodă nr. 56”.

Valoarea totală a contractului este de 3.494.624,97 lei (734.165 euro), din care finanțarea nerambursabilă pentru implementarea proiectului, din fonduri europene și din bugetul național este de 3.412.137,51 lei (716.835 euro), ceea ce reprezintă 98% din valoarea totală eligibilă aprobată, acesta fiind finanțat în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 3 – Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon, Prioritatea de investiţii 3.1 Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice, și în sectorul locuințelor.

Contractul constă în creșterea eficienței energetice în clădirea publică formată din corpurile C5, C6 si C7 cu adresa județul Vrancea, Municipiul Focsani, Str. Cuza Vodă, nr. 56, prin derularea de lucrări de intervenție cu scopul termoizolării clădirii, modernizării instalației de preparare și distribuire a agentului termic și a apei menajere, instalarea sistemelor de climatizare, modernizarea instalației de iluminat, inclusiv utilizarea de surse regenerabile pentru asigurarea necesarului de energie, precum și alte lucrări conexe.

Este al 9-lea contract semnat de președintele Marian Oprișan în ultimul an, este finanțat în cadrul Programului Operaţional Regional, iar perioada de implementare a proiectului este de 44 de luni, în perioada 1 august 2017 – 31 martie 2021.

Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinara în data de 23.10.2020, ora 10.00

Consiliul Județean Vrancea pentru mandatul 2020-2024 este constituit

Astăzi, 21 octombrie 2020, a avut loc ședința de constituire a Consiliului Județean Vrancea. Noul președinte ales, Cătălin Toma, și cei 28 de consilieri județeni validați au depus jurământul, în prezența invitaților. Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, a declarat după depunerea jurământului: ”Mulțumesc vrâncenilor pentru că mi-au dat oportunitatea …
Lire plus