Nouvelles

Pregătiți pentru iarnă: firmele de deszăpezire, notificate de CJ să fie pregătite cu utilaje și material antiderapant

Meteorologii anunță o vreme rece în acest weekend, cu precipitații și temperaturi scăzute în majoritatea regiunilor din țară, inclusiv în județul Vrancea.

În acest context, vă informăm că Consiliul Județean Vrancea este pregătit în ceea ce privește deszăpezirea drumurilor județene, în acest sens fiind deja încheiate  contractele subsecvente pentru iarna 2023-2024 cu operatorii care se vor ocupa de deszăpezirea drumurilor județene pentru zona de nord și zona de sud a județului, în baza acordului cadru pentru ”Combaterea poleiului și deszăpezire pe drumurile județene din administrarea Consiliului Județean Vrancea”. Contractul prevede împărțirea județului în două zone: Baza Sud (Suraia și Dumbrăveni) și Baza Nord (Vidra și Adjud). Cei doi operatori care se vor ocupa de deszăpezire au fost notificați de CJ în vederea pregătirii bazelor de deszăpezire, a utilajelor de intervenție și aprovizionarea cu material antiderapant, pentru a interveni prompt pentru curățarea drumurilor și asigurarea unei circulații normale.

Întrucât în zilele următoare se anunță o schimbare a condițiilor meteorologice, cu precipitații și scăderea temperaturilor, 𝐯𝐚̆ 𝐢̂𝐧𝐝𝐞𝐦𝐧𝐚̆𝐦 𝐬𝐚̆ 𝐜𝐢𝐫𝐜𝐮𝐥𝐚𝐭̦𝐢 𝐜𝐮 𝐩𝐫𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭̦𝐚̆ 𝐬̦𝐢 𝐬𝐚̆ 𝐚𝐯𝐞𝐭̦𝐢 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐯𝐞𝐡𝐢𝐜𝐮𝐥𝐞𝐥𝐞 𝐞𝐜𝐡𝐢𝐩𝐚𝐭𝐞 𝐜𝐨𝐫𝐞𝐬𝐩𝐮𝐧𝐳𝐚̆𝐭𝐨𝐫.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …