Nouvelles

Podul din beton armat de pe DJ 205D peste pârâul Zăbala în satul Prahuda, comuna Paltin va fi refăcut din fondul ”Lucrări în primă urgenţă”

Podul din beton armat de pe DJ 205D peste pârâul Zăbala în satul Prahuda, comuna Paltin, care a fost afectat de inundațiile din luna iunie, urmează să fie reabilitat din fondul ”Lucrări în primă urgenţă”, prin Compania Națională de Investiții.

La inițiativa președintelui Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, legislativul județean a aprobat astăzi în cadrul unei ședințe extraordinare convocată de îndată proiectul de hotărâre privind „Predarea către Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației prin Compania Națională de Investiții „C.N.I.” S.A., a amplasamentelor şi asigurarea condițiilor în vederea executării obiectivului de investiții „Refacere pod din beton armat pe D.J. 205D peste pârâul Zăbala, satul Prahuda, comuna Paltin, județul Vrancea”.

Întrucât bugetul Consiliului Judeţean Vrancea nu dispune de resursele financiare necesare pentru execuţia lucrărilor de refacere şi aducere la starea iniţială a acestui pod, a fost identificată soluția finanțării lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat, prin Compania Națională de Investiții. Consiliul Județean Vrancea a făcut demersurile necesare pentru  includerea la finanţare a acestui obiectiv de investiții în Programul Național de Construcții de Interes Public sau Social, Subprogramul ”Lucrări în primă urgenţă”.

”Reprezentanții CNI au făcut vizita pe teren, lucrările sunt de anvergură și avem toată susținerea pentru ca podul să fie preluat pentru finanțare și refacere din fondul de lucrări în primă urgență”, a afirmat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …