Événements

Pe 3-6 octombrie 2019, Vrancea a fost Capitala Viei și Vinului

Ediția a XXVII-a a Festivalului Internațional al Viei și Vinului ”Bachus” a ajuns la final. Aici, în Vrancea – cea mai mare podgorie a României – timp de patru zile au fost promovate vinurile și munca de peste an a producătorilor, prin momente special create să pună în valoare actorii principali ai Festivalului – Vinul și Vița de vie.

Doresc să aduc mulțumiri Excelenței Sale, Valery Kuzmin, ambasadorul Federației Ruse în România, ministrului agriculturii Petre Daea, invitaților și tuturor celor ce au trecut pragul Muzeului Satului Vrâncean din Crângul Petrești, unde a avut loc prima ediție a evenimentului ”Fabricat în Vrancea”, născut din dorința de a promova producătorii locali de vinuri și produse tradiționale, fabricate exclusiv în Vrancea.

Mulțumesc companiilor ce au prezentat produsele publicului larg: Ana Are, Apcovin, Aurora, Avicola, Carpatvin, Crama Gîrboiu, Căprițele Lui Robert, Domeniile Panciu, Dyonisos Cotești, Diacarn Food, Direcția pentru Agricultură Județeană Vrancea, Maressia, Muguri de Lavandă, Odovitis Jariștea, Rotrade Wine, Senator Wine, Vincon, Vinexport Trademark, Vingex, dar și producătorilor de pâine: Pâinea lui Pitiș, Pâinea lui Cuza, Pâinea tradițională de Cotești.

Adresez mulțumiri celor ce ne-au încântat prin programul artistic de excepție: Ansamblul Păltinașii, Ansamblul Țara Vrancei, Ansamblul Chipărușul, Ansamblul Chipărușul Juniori, Ansamblul Păltineanca, Grupul Cetina al Școlii Populare de Artă, Ansamblul Chipărușul, precum și meșterilor populari: Pavel Lupașc, Șerban Terțiu, Țica Geană, Anetta Hușcă și Maricica Mărășteanu, Enache Manole, Denis Durac, Daniel Buloi.

Felicit câștigătorii celor trei mari medalii de aur (Mera Com International, Natura SRL, Vincon Vrancea S.A.) și toți producătorii ce au participat în Concursul Național de Vinuri ”Bachus”.

Țin să mulțumesc reprezentanților tuturor instituțiilor implicate în buna desfășurare a festivalului: Inspectoratul de Poliție Județean Vrancea, Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, Inspectoratul pentru Situații de Urgență “Anghel Saligny” al județului Vrancea, Poliția Locală, Serviciul Judeţean de Ambulanţă Vrancea, Primăria Municipiului Focșani și instituțiile subordonate acesteia, Muzeul Vrancei, Centrul Cultural Vrancea, care și-au făcut pe deplin datoria în timpul activităților, contribuind astfel în mod direct la buna desfasurare și succesul pe care acest festival l-a avut.

Mulțumiri speciale aduc vrâncenilor mei dragi, care nu contenesc în a-mi da noi și noi motive pentru a fi mândru că sunt vrâncean și mi-au demonstrat încă o dată că oamenii acestui județ sunt printre cei mai calzi și mai primitori dintre români.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

Marian Oprișan,

Președintele Consiliului Județean Vrancea

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …