Nouvelles

Lucrările de modernizare a DJ 204D Vulturu  – Hângulești – Maluri, aproape de finalizare

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, e efectuat astăzi o vizită pe teren, pe DJ 204D Vulturu  – Hângulești – Maluri, însoțit de vicepreședintele Ionel Cel-Mare, primarul comunei Vulturu, Nicușor Păcuraru și reprezentantul constructorului.

Drumul județean a fost asfaltat pe tot tronsonul în lungime de 9 km, unde a fost turnat stratul de binder și urmează stratul de uzură în primăvară, și în prezent se lucrează la șanțuri și podețele de acces în proprietăți. De asemenea, se lucrează la realizarea unui pod rutier la km. 30+320, în prezent făcându-se foraje pentru introducerea stâlpilor.

”Vrâncenii din Vulturu așteaptă de ani de zile să circule civilizat pe acest drum, care acum este aproape de finalizare. Una dintre prioritățile mandatului meu este să schimbăm în bine modul în care arată infrastructura județeană și lucrăm permanent la acest lucru. Am promis și ne ținem de cuvânt!”, a afirmat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

„Modernizare DJ 204 D, sector Vulturu – Hângulești – Maluri, km.26+000 – 35+600, L=9,60 km., comuna Vulturu, județul Vrancea” este un proiect derulat de Consiliul Județean Vrancea, care presupune lucrări pe o lungime de 9,6 km (lucrări pregătitoare – terasamente, îmbrăcăminte rutieră), acostamente, șanțuri, podețe, drumuri laterale.

Valoarea totală a proiectului este de 17,5 milioane de lei, obiectivul fiind finanțat în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală 2. Constructorul dă asigurări că până în luna august 2022 obiectivul de investiții va fi finalizat și recepționat.

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Lire plus
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană