Nouvelles

Inaugurarea Punctului de lucru ISU Tulnici, în prezența ministrului Afacerilor Interne, Lucian Bode

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a efectuat astăzi o vizită de lucru în județul Vrancea, alături de secretarii de stat Raed Arafat și Irina Alexe și de inspectorul general al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență general-maior Dan Paul Iamandi.

Delegația condusă de ministrul Lucian Bode a avut o întâlnire la sediul Consiliului Județean Vrancea cu președintele Cătălin Toma, deputatul Ion Ștefan, prefectul Gheorghiță Berbece, vicepreședintele CJ Vrancea Ionel Cel-Mare, subprefectul Claudia Serafimciuc și inspectorul șef al ISU Vrancea Flaviu Dorel Chiscop, ocazie cu care oficialii au discutat diverse aspecte administrative și de interes public pentru județul nostru.

Tot astăzi, a avut loc inaugurarea Punctului de lucru al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Tulnici, în prezența înalților oficiali de stat, a șefilor structurilor MAI din județul Vrancea și a mai multor primari  din județ.

”Este un moment important pentru viața locuitorilor din această frumoasă zonă a județului. Vrancea trebuie să fie deschisă, dar trebuie să avem și siguranță și această investiție va asigura intervenții rapide în cazul producerii de evenimente neprevăzute. Felicitări tuturor celor care s-au implicat în această investiție, ISU Vrancea, MAI, primarul Aurel Boțu, pentru susținerea acestui proiect dedicat oamenilor din zona montană a județului”, a declarat președintele CJ Vrancea, Cătălin Toma.

Intervențiile pompierilor și ale paramedicilor vor fi mult mai rapide începând de astăzi în zona de munte a județului Vrancea.  Sectorul de intervenție al Punctului de lucru ISU Tulnici are în compunere 10 sate ce aparțin comunelor Tulnici, Păulești, Negrilești, Bârsești și Vrâncioaia, circa 10.000 de persoane fiind arondate zonei deservite de noul punct de lucru, situat la jumătatea distanței dintre Focșani și Tîrgul Secuiesc. Și zona turistică Lepșa-Greșu va beneficia de serviciile echipelor de intervenție.

”Nimic nu este mai prețios ca sănătatea și viața. Știm că, de multe ori, secundele fac diferența între viață și moarte. Poziționarea geografică și caracterul turistic al zonei impun măsuri specifice pentru prevenirea situațiilor critice. Operaționalizarea acestui punct de lucru este un exemplu de bună practică în ceea ce privește colaborarea dintre Inspectoratul pentru Situații de Urgență și administrația publică locală”, a declarat ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode.

Punctul de Lucru ISU Tulnici este al patrulea de acest fel din Vrancea, după Soveja, Năruja și Vulturu.

Regulament alocare spații Crângul Petrești pentru evenimentul din 1 iunie 2024 (Ziua Internațională a Copilului)

Consiliul Județean Vrancea organizează evenimentul dedicat copiilor „1 iunie 2024 – Ziua Internațională a Copilului”. Prezentul document oferă informații și instrucțiuni comercianților care doresc să se înscrie la eveniment. REGULAMENT
Lire plus
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 14 mai 2024, ora 10.00