Opportunités

Finantare “Actiuni Urbane Inovatoare” – URBACT III/FEDR – cea de-a 5-a cerere de propuneri de proiecte

Comisia europeana a lansat cea de-a 5-a cerere de propuneri de proiecte si ultima din actuala perioada de finantare a initiativei „Actiuni Urbane Inovatoare”, programul „URBACT III″/FEDR.

Municipiile, orasele si suburbiile pot cere si primi finantare din partea UE, prin FEDR, pentru proiecte urbane inovatoare ce vizeaza 4 axe specifice cererii:

• Calitatea aerului,
  • Economia circulara,
  • Patrimoniul cultural si cultura,
  • Schimbarile demografice.

Eligibilitate: administratii publice locale urbane, democratic alese, cu cel putin 50.000 locuitori si grupuri sau asociatii de administratii publice locale (incluzând gruparile transfrontaliere, zonele metropolitane, etc.) cu cel putin 50.000 locuitori; parteneri pentru implementare: institutii publice sau private, agentii, organizatii, institutii de educatie, etc. Conditiile de eligibilitate sunt explicate pe larg în textul oficial al cererii.

Potentialli solicitanti pot utiliza instrumentul de autoevaluare pentru a evalua ideea proiectului pe care ar dori sa-l depuna ca aplicatie ; acesta este disponibil pe pagina oficiala a cererii mentionata în fisa de prezentare din anexa.

Buget estimat: 50.000.000€; cofinantare de maximum 80%

Precizare importanta: Numai în cadrul acestei a cincea cereri de propuneri si numai pentru propunerile care abordeaza tema „Schimbari demografice”, autoritatile urbane recunoscute ca UAL-uri de EUROSTAT, dar clasificate ca zone rurale, în functie de gradul lor de urbanizare pot fi în mod exceptional implicate, dar numai ca Autoritati urbane asociate (AUA-uri). Aceasta masura vizeaza promovarea conexiunilor dintre zonele urbane si cele rurale care sunt deosebit de relevante pentru această tema.

Data limita pentru depunerea aplicatiilor: 12 decembrie 2019

Fisa de prezentare.

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …