Événements

Festivalul “Classic for Teens”, între 22 septembrie şi 2 octombrie 2022, la Focşani

Festivalul “Classic for Teens” revine între 22 septembrie şi 2 octombrie 2022 la Focşani, cu cea de-a treia ediţie, sub forma unui proiect dedicat tinerilor interpreţi de muzică clasică.

La sediul Consiliului Județean Vrancea a avut loc astăzi conferința de presă inaugurală, la care au participat președintele Cătălin Toma, vicepreședintele Ionel Cel-Mare, Mioara Moraru, președintele Asociației PropatriaVOX, artiștii emeriți invitați la festival (soprana Rodica Vică, violonista Clara Cernat, pianistul Thierry Huillet, muzicologul Luminița Arvunescu), Sorin Francu, directorul Teatrului Municipal ”Mr. Gh. Pastia” (prezentatorul evenimentului) și Marilena Șerbănuț, reprezentantul Primăriei municipiului Focșani.

Festivalul, realizat cu susținerea și finanțarea Consiliului Județean Vrancea în cadrul programului dedicat ONG-urilor, cuprinde concerte de muzică clasică, expoziții de artă plastică, masterclass de perfecționare muzicală și ateliere de pictură, cu artiști invitaţi din Austria, Franța, Italia, Republica Moldova și România.

”Susținem educația și investim în educația copiilor! Acest festival este un eveniment de înaltă ținută, realizat din dorința de a avea tineri educați, pentru ca arta, ca mod de viață, să pătrundă în universul lor. Consiliul Județean Vrancea alocă fonduri pentru susținerea eficientă a educației, iar pentru un viitor strălucit al copiilor este importantă identificarea și promovarea talentelor, astfel încât să deschidem drumul tinerilor pentru o carieră strălucită”, a declarat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Deja un reper cultural de tradiţie al zonei, festival cu vocaţie internaţională, „Classic for Teens” aduce arta și muzica clasică mai aproape de publicul tânăr, mai aproape de cei care au mai mare nevoie de ea. În mod deosebit în acest an, “Classic for Teens” aduce împreună personaje din spaţiul cultural, dar şi din zona educaţională sau socială, urmărind ceea ce şi-a propus de la început, educarea publicului tânăr pentru consumul cultural, dezvoltarea abilităţilor creative ale acestuia, dar și dezvoltarea educației artistice specializate.

Deschiderea festivalului va aduce în această seară, de la ora 19:00, pe scena Teatrului Municipal, artişti de anvergură internaţională, precum soprana Rodica Vică, violonista Clara Cernat şi pianistul Thierry Huillet, sub genericul Romanian Music Journey. Evenimentul va fi prezentat de jurnalistul și muzicologul Luminița Arvunescu.

Evenimentul, bazat pe o intensă cooperare culturală internațională, aduce împreună artiști plastici și muzicieni  de renume internaţional, care, alături de tinerii artiști și muzicieni în devenire, elevi care studiază la instituțiile de învățământ din Focşani și împrejurimi, vor susţine concerte.

Festivalul “Classic for Teens”, desfășurat sub Înaltul Patronaj al Ambasadei Republicii Italiene în România și al Institutului Italian de Cultură din București, este realizat de Asociaţia PropatriaVOX din Focșani, cu susținerea Consiliului Județean Vrancea și al autorităților locale din Municipiul Focşani, în colaborare cu Corpul de Solidaritate Europeană, Asociația culturală româno-italiană Propatria (Roma), Asociaţia pentru Muzică, Artă și Cultură și Asociația Pro Contemporania din București, Muzeul Național George Enescu din București, Conservatorul de Muzică Santa Cecilia din Roma, Liceul de Arte ”Gh.Tattarescu” din Focșani, Teatrul Municipal ”Mr. Gh. Pastia” și Ateneul Popular ”Mr. Gh. Pastia” din Focșani, Colegiul Național Unirea din Focșani,  Inspectoratul Școlar Județean Vrancea, Episcopia Romano-Catolică Iași, Universitatea ”Al. I. Cuza” și Universitatea București –  filiala Focşani.

Lucrări de reabilitare finalizate la corpurile de clădire de pe str. Cuza Voda nr. 56 din Focșani

O altă investiție derulată de Consiliul Județean Vrancea, finanțată din fonduri europene, este la final. Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel-Mare, a făcut astăzi o vizită pe teren la clădirile proaspăt reabilitate de pe str. Cuza Voda nr. 56, unde au funcționat serviciile publice de pașapoarte, evidența populației, înmatriculări și …
Ședinţa ordinară a Consiliului Judeţean Vrancea din data de 28 martie 2024

Ordinea de zi a Ședinţei ordinare în data de 28 martie 2024, ora 10.00