Nouvelles

Copiii din satul Carșochești vor învăța în săli noi de clasă

Conducerea Consiliului Județean Vrancea a fost alături de copiii din comuna Spulber, vineri, 8 martie. Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Dănuț Cristian, a participat la inaugurarea școlii cu clasele 0-IV cu program normal și a gradiniței din satul Carșochești, comuna Spulber, unde vor învăța un număr de 64 de elevi.

La eveniment a fost prezent primarul localității, Vasile Rusu, dar și dascălii și părinții micilor preșcolari. Unitatea de invățământ, formată din 2 săli de clase de școală și o sală clasă de gradiniță, are o suprafață construită de 371 de metri pătrați, grupuri sanitare moderne, centrală termică, materiale didactice pentru desfășurarea activității. Obiectivul „Reabilitare, modernizare scoala cu 2 săli de clasă și grădiniță în vederea obținerii autorizației sanitare de funcționare, sat Carșochești, comuna Spulber, județul Vrancea”  a fost realizat prin PNDL I. Valoarea totală a investiției este de 930 075,41 lei, din care 59 977 lei finanțare buget local și 870 098,41 lei finanțare buget de stat.

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a transmis un mesaj tuturor celor prezenți „Acest eveniment este un moment de bucurie pentru învățământul vrâncean, întrucât elevii din comuna Spulber au toate condițiile să învețe și să se joace. Mă bucur foarte mult că această investiție a fost finalizată cu succes, pentru că, în calitate de președinte al Consiliului Județean, susțin educația și mă implic cât pot de mult în susținerea construcției de noi școli și grădinițe. Dragi dascăli, vă urez mult succes și putere de muncă în continuare, la fel și dumneavoastră, dragi părinți! Copiii, vă îndemn să învățați și să vă ascultați educatorii și profesorii, pentru că doar astfel puteți ajunge oameni de seamă!.

Noul președinte al Consiliului Județean Vrancea, în vizită la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Măicănești

Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea, respectând promisiunea de a-și petrece mandatul departe de birou pe cât posibil, a mers astăzi în vizită la Centrul școlar pentru educație incluzivă Măicănești. Nu a găsit directorul școlii, nici măcar telefonic, dar a întâlnit un colectiv unit, implicat, care își dorește cele mai …
Lire plus
Proces verbal încheiat cu ocazia sedinței de preselecție a operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masă lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea în data de 26.10.2020