Nouvelles

Consultări cu podgorenii vrânceni pentru revitalizarea acestui domeniu vital pentru județ

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a avut astăzi o întâlnire cu viticultorii și procesatorii din județ pentru a discuta despre măsuri concrete pentru revitalizarea și promovarea viticulturii, un adevărat brand al județului Vrancea.

Printre subiectele abordate în cadrul întâlnirii s-au aflat: realizarea unui circuit turistic în care să fie incluse cramele din cele trei podgorii vrâncene (Odobești, Panciu și Cotești), amenajarea Muzeului viei și vinului în clădirea reabilitată a fostului Tribunal, investițiile reprezentative care se derulează în județ, dar și problemele întâmpinate de viticultori și procesatori.

”Doresc să fim parteneri și să conlucrăm pentru promovarea viticulturii și a muncii dumneavoastră. În zona educației, la Universitatea din Focșani va fi acreditat de anul viitor un master în enologie, la Universitatea ”Al. I. Cuza” din Iași, care are relații de colaborarea cu Universitatea din Bordeaux și pot veni cu expertiza, dar și noi, în plan local avem Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Viticultură și Vinificație Odobești”, a spus Cătălin Toma.

Participanții au venit cu propuneri și s-au arătat deschiși la invitația președintelui Consiliului Județean de a colabora pentru a revigora sectorul viticol din cea mai mare podgorie a României.

Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Lire plus
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Lire plus
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.