Nouvelles

Consiliul Județean Vrancea, partener cu Asociația Personalului Didactic ”Simion Mehedinți”, în derularea unui proiect cultural-educativ

Președintele CJ Vrancea, Cătălin Dumitru Toma, a pus astăzi, 20 noiembrie 2020, bazele unui acord de parteneriat între instituția pe care o conduce și Asociația Personalului Didactic ”Simion Mehedinți”, pentru derularea proiectului cultural–educativ ”Spiritul Vrâncean Redivivus”. Oaspeți în biroul președintelui Cătălin Toma au fost președintele APD, conf. dr. Costică Neagu, și directorul Casei de Cultură din Odobești, dr. Romeo-Valentin Muscă.

Prin implementarea proiectului se va reda strălucirea cuvenită monumentului istoric ”Școala Veche – Școala cu Coloane” din Vidra, prin realizarea busturilor personalităților Simion Mehedinți și Valeriu D. Cotea. Aceștia, prin contribuția lor deosebită, au dat strălucire așezării vrâncene numită și ”Poarta Vrancei”.

Prin intermediul proiectului se mai propune retipărirea a 20 de lucrări importante pentru cultura vrânceană, dar și dotarea bibliotecilor școlare și publice. Cele două busturi propuse a fi realizate vor fi amplasate în fața celui mai vechi edificiu de învățământ din Vrancea arhaică: ”Școala cu coloane”.

Președintele Asociației Personalului Didactic ”Simion Mehedinți”, conf. dr. Costică Neagu, a propus ca busturile să fie executate de către artistul plastic lector dr. Ionel Fiștoc, membru al Uniunii Artiștilor Plastici și cadru didactic la Universitatea de Arhitectură ”Ion Mincu” din București.

Prin acest demers, Consiliul Județean Vrancea și Asociația ”Simion Mehedinți” vor readuce la viață Poarta Vrancei din Vidra, locul de intrare a oricărui trecător în lumea mirifică a Mioriței, care va fi străjuit de către cei doi corifei ai culturii și științei române.

Ședinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00

Convocarea de îndată a Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă extraordinară în data de 29 noiembrie 2022, ora 15.00→Ordinea de zi
Lire plus
Oportunități de finanțare pentru proiecte culturale și de educație prin cultură derulate în localități cu mai puțin de 50.000 de locuitori

Ministerul Culturii, în calitate de coordonator de reforme și investiții, prin Administrația Fondului Cultural Național, în calitate de agenție de implementare a investiției 5 Creșterea accesului la cultură în zonele defavorizate din punct de vedere cultural, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 11. Turism și cultură, anunță lansarea, …
Lire plus
Plan control și combatere virus pesta porcină africană

Planul pentru controlul și combaterea pestei porcine africane în România, aprobat în ședința extraordinară a Centrului Național de Combatere a Bolilor din data de 15.11.2022.