Consiliul Județean alocă 33 milioane lei primăriilor din Vrancea

Consiliul Județean Vrancea a alocat astăzi fonduri pentru primăriile din județ, în cadrul unei ședințe extraordinare.  Pentru anul 2022, primăriile vor primi  32.994.000 de lei (aproape 6,7 milioane de euro), bani destinați să acopere cheltuielile de funcționare care nu pot fi finanțate din venituri proprii, proiectele de dezvoltare locală și cele de infrastructură care necesită cofinanțare locală. Sumele provin din fondul la dispoziția CJ Vrancea, constituit din impozitul pe venit estimat a se încasa în 2022 (cota de 6%), sumele defalcate din TVA și impozitul pe venit previzionat pentru perioada 2023 – 2025.

Astăzi au fost adoptate și două hotărâri cu privire la două obiective de investiții importante derulate de administrația județeană, respectiv: ”Actualizarea documentației tehnico-economice la faza Studiu de Fezabilitate pentru obiectivul de investiție ,,Spitalul Județean de Urgență Focșani – județul Vrancea” și „Actualizarea devizului general și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții „Reabilitare energetică și lucrări conexe ale Spitalului Județean de Urgență – “Sf. Pantelimon” Focșani, secția Pneumoftiziologie” și a valorii actualizate a proiectului” (proiect implementat de CJ Vrancea cu fonduri europene, aflat într-un stadiu avansat de realizare) .

Primul proiect implică construirea unui nou spital județean de ultimă generație pentru întreg județul Vrancea, care să înlocuiască și să preia rolul spitalului județean de urgență existent. Mai mult, în contextul în care nu există un spital regional care să deservească regiunea Sud – Est, adresabilitatea noului spital este estimată la nivelul întregii regiuni.