Nouvelles

Concurs international de soluții pentru construirea noului spital județean!

“Vrâncenii merită servicii de calitate!”, a declarat președintele CJ Vrancea, Marian Oprișan .

Noul spital județean din Vrancea, unul dintre proiectele majore și de suflet ale președintelui Consiliului Județean Vrancea, va intra în curând în faza de proiectare!

Săptămâna trecută fost publicat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice și în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene anunțul de concurs de soluții nr. DC 1000090 pentru achiziția studiilor de prefezabilitate și fezabilitate aferente construcției viitorului spital județean. Valoarea contractului, care va fi atribuit concurentului plasat pe primul loc se ridică la aproximativ 1,3 milioane de euro.

De asemenea, Consiliul Județean va acorda premii pentru concurenții clasați pe locurile următoare, 20.000 de lei, respectiv 10.000 de lei și maximum trei mențiuni de câte 5.000 de lei, data limită pentru depunerea proiectelor fiind 27.01.2020.

La concursul de soluții organizat de Consiliul Județean se pot înscrie birouri individuale de arhitectură sau asocieri, firme specializate etc. din România, din statele membre ale Uniunii Europene, din Spațiul Economic European și din Confederația Elvețiană. Condiția obligatorie de participare este ca fiecare concurent să aibă angajat/asociat un arhitect cu drept de semnătură, membru al Ordinului Arhitecților din România.

Noul spital județean va avea o suprafață de totală de aprox. 74.000 de metri pătrați, cu o capacitate de spitalizare de 760 de paturi de spitalizare continuă şi 60 de paturi de spitalizare de zi, bloc universitar, sector de specializare modern cu secții din aproape toate domeniile și spații special concepute pentru toate activitățile medicale și conexe, inclusiv heliport.

Vrancea – Tărâmul în care istoria se contopește în legendă (VIDEO)
Concursul “InfoEducație” și-a desemnat câștigătorii !

Cel mai longeviv concurs de informatică aplicată din România, InfoEducație, și-a închis astăzi porțile pentru competiția din acest an. Cea de-a XXVII-ediție a prestigiosului concurs a avut loc, într-un mod inedit, în mediul online, unde tinerii geniali din România și-au întrecut ingeniozitatea în expunerea de lucrări originale pentru creație software. …
Lire plus
PROCES VERBAL  încheiat în data de 30.07.2020, ora 12:30 cu ocazia întrunirii comisiei în vederea preselecției operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masa lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, programata pentru data de 06.08.2020

PROCES VERBAL încheiat în data de 30.07.2020, ora 12:30 cu ocazia întrunirii comisiei în vederea preselecției operatorilor economici înscriși la licitația/negocierea de masa lemnoasă pe picior, organizată de Consiliul Județean Vrancea, programata pentru data de 06.08.2020