Nouvelles

Comunicat de presă

În premieră pentru România, Consiliul Județean Vrancea găzduiește un eveniment din agenda europeană, prilejuit de exercitarea de către țara noastră a Președinției Consiliului Uniunii Europene.

Întâlnirea grupului de lucru la nivel de experți din cadrul Rețelei europene de administrație publică (EUPAN) va avea loc  în perioada 8 – 9 aprilie 2019, în Sala Mare a Consiliului Județean  Vrancea. Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Vrancea în parteneriat cu Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, Agenția Națională a Funcționarilor Publici și Institutul Național de Administrație.

Vrancea este primul județ din România, după municipiul București, unde se organizează un eveniment de asemenea anvergură, în contextul exercitării de către țara noastră a Președinției Consiliului Uniunii Europene.

La Focșani vor fi prezenți 70 de reprezentanți din 21 de țări ai Statelor membre și ai Comisiei Europene, precum și ai unor state din afara UE, cu statut de observator (România, Norvegia, Germania, Slovacia, Ungaria, Malta, Olanda, Austria, Spania, Polonia, Finlanda, Letonia, Suedia, Grecia, Slovenia, Cehia, Italia, Portugalia, Franța, Estonia și Croația).

În cadrul evenimentului vor avea loc discuții despre subiecte de actualitate privind viitorul administrației publice europene. De asemenea, pe parcursul celor două zile, invitații vor vizita județul Vrancea și vor putea să se bucure de tradițiile și frumusețile românești.

Reţeaua Europeană pentru Administraţie Publică – European Union Public Administration Network (EUPAN) este o reţea informală a practicienilor administrațiilor publice din statele membre ale Uniunii Europene, din Comisia Europeană și din statele cu statut de observator.

Obiectivul principal al EUPAN este acela de a face cooperarea dintre administrațiile publice europene mai relevantă și mai concentrată, care să livreze rezultate clare și de a găsi o modalitate eficientă de selectare a temelor de interes pentru o agendă comună, în conformitate cu prioritățile statelor membre și ale UE, luând în considerare, de asemenea, actualele evoluții și teme din agenda publică.

Un nou pod din comuna Nereju intră în reabilitare !

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru reabilitarea și consolidarea podului din beton armat din Nereju care traversează pârâul Zăbala de pe DJ 205D. În urma realizării lucrărilor, podul ( în lungime de 84, 75 metri și lățime de 7,8 metri ) va …
Lista locurilor de munca vacante la data de 17.09.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 10.09.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Lire plus
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00