Nouvelles

Comunicat de presă

Pentru o corectă informare a publicului, Consiliul Județean Vrancea dorește să facă mai multe precizări, cu privire la articolul lipsit de responsabilitate și de profesionalism apărut în presa locală referitor la atragerea fondurilor europene.

Așadar, pe această cale, informăm publicul larg, inclusiv mass-media, că funcţionarii publici au dreptul şi obligaţia de a-şi îmbunătăţi în mod continuu abilităţile şi pregătirea profesională, așa cum prevede articolul 50 din Legea 188/1999 privind  Statutul funcţionarilor publici.

Întrucât domeniul accesării și implementării proiectelor din fonduri nerambursabile este într-o continuă dinamică, este necesară formarea funcționarilor publici cu atribuții în acest domeniu. Mai mult decât atât, la nivelul Consiliului Județean Vrancea, există în implementare peste 20 de proiecte derulate cu fonduri europene și în perioada următoare se are în vedere accesarea și demararea a tot mai multor proiecte de investiții, ceea ce impune instruirea salariaților din aparatul de specialitate al consiliului județean în domeniul managementul proiectelor.

Ne mândrim cu faptul că instituția publică județeană, în calitate de beneficiar, prin eforturile permanente întreprinse de președintele Marian Oprișan, are în implementare un număr mare de proiecte din fonduri nerambursabile. Dacă e să dăm doar un exemplu, proiectul regional ”Extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare, Județul Vrancea” este finanțat în cadrul Programului Operaţional de Infrastructură Mare și are o valoarea totală a investiției de  941 milioane de lei, aproximativ 200 milioane de euro. Această sumă este asigurată in proporție de 85%  din fonduri europene, 13% din subvenții de la bugetul de stat, iar 2% reprezintă contribuția de la bugetul local.

Este dezamăgitor că sunt mediatizate informații eronate referitor la activitatea președintelui Consiliului Județean Vrancea, care pot aduce prejudicii de imagine, atât dumnealui personal, cât și instituției pe care o reprezintă.

Un nou pod din comuna Nereju intră în reabilitare !

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru reabilitarea și consolidarea podului din beton armat din Nereju care traversează pârâul Zăbala de pe DJ 205D. În urma realizării lucrărilor, podul ( în lungime de 84, 75 metri și lățime de 7,8 metri ) va …
Lista locurilor de munca vacante la data de 17.09.2020

Consultati lista locurilor de munca declarate vacante de catre agentii economici la data de 10.09.2020, transmisa de Agentia Locala pentru Ocuparea Fortei de Munca. Pentru a o vizualiza, dati click AICI.
Lire plus
Convocarea Consiliului Judeţean Vrancea în şedinţă ordinara în data de 24.09.2020, ora 13.00