Opportunités

Comunicarea privind o viziune pe termen lung pentru zonele rurale ale UE

Comisia Europeană a prezentat recent «Comunicarea privind o viziune pe termen lung pentru zonele rurale ale UE», identificând dificultățile și preocupările cu care se confruntă aceste zone, dar punând, totodată, în evidență oportunități importante de care dispun aceste regiuni.

Viziunea prezentată propune un Pact rural și un Plan de acțiune rurală, care au scopul de a face aceste zone mai puternice, conectate, reziliente și prospere.

Un nou Pact rural va implica părţi interesate de la nivelul UE, național, regional și local, pentru a sprijini obiectivele comune ale viziunii, pentru a promova coeziunea economică, socială și teritorială și pentru a răspunde aspirațiilor comune ale comunităților rurale.

Planul de acțiune rurală al UE va stimula dezvoltarea rurală durabilă, coerentă și integrată. Mai multe politici ale UE oferă deja sprijin zonelor rurale, contribuind la dezvoltarea echilibrată, echitabilă, ecologică și inovatoare a acestora. Printre acestea, politica agricolă comună (PAC) și politica de coeziune vor fi esențiale pentru sprijinirea și punerea în aplicare a acestui plan de acțiune, fiind însoțite, în același timp, de o serie de alte domenii de politică ale UE care, împreună, după cum consideră Comisia, vor transforma această viziune în realitate.

Până la sfârșitul anului 2021, Comisia, în colaborare cu Comitetul European al Regiunilor, va analiza modul în care se pot realiza obiectivele viziunii propuse prin această Comunicare.

Sursa de informare şi detalii despre această iniţiativă (versiunea în limba română) se pot regăsi pe pagina de web:

https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/new-push-european-ditulemocracy/long-term-vision-rural-areas_ro .

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …