Nouvelles

Cătălin Toma: ”După 32 de ani, mă uit în ochii revoluționarilor și îmi exprim recunoștința pentru eroii care și-au sacrificat viața crezând într-un viitor mai bun”

Astăzi se împlinesc 32 de ani de la Revoluție: 22 decembrie 1989 – 22 decembrie 2021!

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, și vicepreședintele Ionel Cel-Mare au participat astăzi, alături de oficialitățile locale, cadre militare și revoluționari, la ceremonialul religios și militar dedicat comemorării eroilor revoluției române.

”După 32 de ani, mă uit în ochii revoluționarilor prezenți aici și îmi exprim recunoștința eternă pentru cei care și-au sacrificat viața crezând în această țară, într-un viitor mai bun. Autoritățile județene, locale și centrale au obligația să facă mai mult pentru ca acest popor să fie într-adevăr liber, să se bucure de sărbătoarea Crăciunului așa cum trebuie și să avem încredere în valorile tradiționale, familia. Încă o dată, îmi exprim recunoștința pentru toți cei care și-au pierdut prieteni dragi, fii, soți, părinți în Revoluția din 1989. Să îi respectăm pe cei care sunt astăzi în viață și care au crezut în valorile democrației pentru ca astăzi să putem să vorbim liber și să fim într-un stat de drept. Dumneavoastră, revoluționarii, reprezentați o filă din istoria și din viitorul acestui județ”, a transmis celor prezenți Cătălin Toma.

Ceremonialul s-a încheiat cu depunerea de coroane la monumentul închinat eroilor Revoluției din 1989.

Recunoștință veșnică eroilor Revoluției!

ANUNȚ PUBLIC

CONSILIUL JUDEŢEAN VRANCEA, anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul: “Consolidare, Reabilitare, Extindere, Modernizare și Dotare Stadion Tineretului”
Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024

Pentru a vizualiza ce evenimente culturale, comemorative sau sociale sunt programate să se desfășoare în județul nostru în acest an, accesați  Calendarul evenimentelor din județul Vrancea în anul 2024 .
Lansarea platformei EU Rural Toolkit

A fost lansat de către Comisia Europeană, respectiv Centrul Comun de Cercetare (JRC), în colaborare cu DG REGIO și DG AGRI, un ghid interactiv (online) care prezintă toate instrumentele de finanțare disponibile la nivelul UE pentru zonele rurale (https://funding.rural-vision.europa.eu/?lng=ro) Toolkit-ul Rural cuprinde oportunități de finanțare din 26 de fonduri ale UE, pentru antreprenorii și autoritățile locale din zonele …