Opportunités

AFIR: Peste 12 milioane euro intră în conturile beneficiarilor PNDR la începutul lunii martie

INFORMARE DE PRESĂ

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță demararea efectuării plăților în conturile a 499 de beneficiari ai submăsurilor 6.1Sprijin pentru Instalarea tinerilor Fermieri și 6.3Sprijin pentru dezvoltarea fermelor mici din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2014 – 2020 (PNDR 2020).

Astfel, începând din 28 februarie 2022, peste 12 milioane euro vor ajunge efectiv în conturile a 276 tineri fermieri beneficiari ai submăsurii 6.1 și a 223 fermieri care au accesat fonduri pentru dezvoltarea fermelor mici.

„Tinerii și micii fermieri sunt cei care au cea mai mare nevoie de capital în agricultură, iar faptul că vor primi acești bani în pragul primăverii reprezintă un sprijin foarte important pentru consolidarea exploatațiilor lor și pregătirea pentru un an agricol care se anunță plin de provocări. Sunt alături de tinerii care se îndreaptă către agricultură sau doresc să își dezvolte exploatațiile agricole. La nivelul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale elaborăm un set complet de politici publice, pentru a le oferi oportunități concrete de dezvoltare” a declarat Adrian CHESNOIU, ministrul agriculturii și dezvoltării rurale.

Plățile efectuate de AFIR sunt realizate în baza contractelor încheiate de beneficiari cu Agenția la finalul anului 2021.

Finanțarea pentru cei care se instalează pentru prima dată ca tineri fermieri este 100% nerambursabilă, se acordă pentru o perioadă de maximum trei ani și poate ajunge până la 70.000 de euro, în funcție de dimensiunea exploatației – exprimată în SO (standard output) și de includerea în Planul de afaceri a operațiunilor de condiționare – procesare sau agricultura ecologică.

Pentru dezvoltarea fermelor mici, sprijinul acordat este 100% nerambursabil și este de maxim 15.000 de euro.

Puteți consulta documentul AICI.

SURSA: Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR)

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Lire plus