Nouvelles

Au început lucrările pe DJ 205 B, la Urechești

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma, a făcut astăzi o vizită pe teren, în comuna Urechești, unde au început lucrările pregătitoare pentru asfaltarea DJ 205 B. Este vorba despre pregătirea terenului, pe o lungime de 3,5 km, unde se așterne și se compactează un strat de reciclare balast. Peste două săptămâni va începe asfaltarea, astfel încât până la sfârșitul anului să fie turnat în totalitate primul strat de binder și vor fi realizate accesele provizorii în proprietăți.

”Începem lucrările pe DJ 205 B la Urechești, în cadrul proiectului de modernizare a unuia dintre cele mai importante drumuri județene din Vrancea! Vizita de astăzi, alături de primarul comunei, Nistor Bratosin și de vicepreședintele CJ, Ionel Cel-Mare, ne-a confirmat așteptările. Vom face un drum de calitate într-un timp scurt, după ani de zile de așteptare din partea localnicilor. Facem ceea ce am promis!”, a afirmat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.

Lucrările parte din proiectul ”Modernizarea infrastructurii rutiere de drum judeţean dintre localităţile Dumbrăveni, Gugeşti, Popeşti, Urecheşti, Budeşti, Coteşti, Blidari, Bonţeşti, Dălhăuţi, Faraoanele, Râmniceanca, Beciu, Odobeşti cu conectivitate directă la reţeaua TEN-T”, finanțat în cadrul Programului Operaţional Regional 2014 – 2020, în valoare de aproximativ 22 de milioane de euro.

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00

Ședinţă ordinară în data de 21 iunie 2024, ora 10.00 ⇒Ordinea de zi
Lire plus
Locuri de muncă vacante la data de 13 iunie 2024 în Județul Vrancea și Uniunea Europeană