17 localități din Vrancea vor beneficia de înființarea și extinderea rețelelor de gaze naturale

Guvernul României a emis Ordonanța de Urgență nr. 40 din 6 aprilie 2022 privind instituirea unor măsuri pentru derularea Programului Naţional de Investiţii ”Anghel Saligny”, prin care proiectele de alimentare și extindere a rețelelor de gaze naturale propuse la finanțare de unitățile administrativ-teritoriale prin Programul Operaţional Infrastructură Mare (POIM) sunt preluate în Programul Naţional de Investiţii (PNI) ”Anghel Saligny”.
Ne ținem de cuvânt și vom derula aceste ample investiții, prin implicarea responsabililor din administrația centrală dar și a primarilor și consilierilor din administrația locală, dosarele făcute în anii precedenți fiind acum extrem de utile!”, a declarat Cătălin Toma, președintele Consiliului Județean Vrancea.
Este vorba despre proiectele depuse pe axa prioritară 8 ”Sisteme inteligente şi sustenabile de transport al energiei electrice şi gazelor naturale”, obiectivul specific 8.2 ”Creşterea gradului de interconectare a Sistemului naţional de transport al gazelor naturale cu alte state vecine”, în cadrul Apelului de proiecte POIM/859/8/2/, care au fost evaluate şi selectate ca eligibile de către Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, dar a căror valoare excede plafonul alocat în cadrul POIM.
În Vrancea vor beneficia de aceste investiții localitățile: Golești, Milcovul, Răstoaca, Gologanu, Vârteșcoiu, Vulturu, Urechești, Gugești, Popești, Homocea, Ploscuțeni, Biliești, Suraia, Tâmboești, Sihlea, Obrejița și Slobozia Bradului.
Valoarea programului derulat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei în perioada 2021-2028 este de 65.500.000 mii lei.