Președinte

Înapoi
imagine de fundal

Oprişan Marian

 

Apartenenţă politică:Partidul Social Democrat
Data naşterii: 14.09.1965
Stare civilă: necăsătorit (un copil)
Telefon: +40.237.213057
Fax: +40.237.212228
E-mail: marian.oprisan@cjvrancea.ro

 

 

 

Experienţa profesională:
2000 – prezent – Preşedinte al Consiliului Judeţean Vrancea
12 iunie 2015 – prezent – Presedinte al Consiliului pentru Dezvoltare Regionala al Regiunii de Dezvoltare Sud-Est
17 mai 2013 – prezent – Vicepreşedinte al Confederaţiei Europene a Puterilor Locale Intermediare (CEPLI)
14 martie 2013 – prezent – Preşedinte al Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România
2010 – 24 mai 2013 – Presedinte al Consiliului pentru Dezvoltare Regionala al Regiunii de Dezvoltare Sud-Est
2004 – martie 2013 – Vicepreşedinte al Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România
2000 – 2002 – Preşedinte Executiv al Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România
2000 – 2002 – Vicepreşedinte al Consiliului de Dezvoltare Regională, ADR 2 Sud-Est
1996 – 2000 – Vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Vrancea
1995 – 1996 – Preşedinte al Consiliului Judeţean Vrancea
01.07 – 01.10.1995 – Vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Vrancea
1990 – 1995 – Director general – SC Seven Stars S.A. Focşani
1984 – 1990 – Operator calculator – Intreprinderea de Confecţii Focşani (Oficiul de calcul)

Studii:
1999 – 2003 – Facultatea de Ştiinte Politice – Licenţiat în Ştiinte Politice – SNSPA
2001 – Diploma absolvire – curs organizat de I.R.I. în S.U.A.
1999 – Atestat funcţionar public – Fundaţia Academică „Petre Andrei” – Iaşi

Activitate politică:
20 februarie 2010 – ales vicepreşedinte al Partidului Social Democrat
2005 – membru al Comitetului Executiv National al PSD
1993 – prezent membru al Biroului Executiv Central al PDSR/PSD 
12 iulie 2003 – prezent Preşedinte al PSD Vrancea
22 februarie 2003 – 12 iulie 2003 membru al PSD Vrancea
2001 – 22 februarie 2003 – Preşedinte al Organizaţiei Vrancea a Partidului Social Democrat
1993 – 2001 – Preşedinte Organizaţia Vrancea a Partidului Democraţiei Sociale din România
iunie 1992 – oct. 1993 – Preşedinte al Frontului Democrat al Salvării Naţionale, organizaţia Vrancea
1992 – membru fondator al Frontului Democrat al Salvării Naţionale din România
1990 – 1992 – Vicepreşedinte Organizaţia de Tineret a FSN